Naturalny magnez przyswajalny z wody leczniczej

    Home    0 Komentarze
Naturalny magnez przyswajalny z wody leczniczej

Uzupełnij naturalny magnez dzięki wodzie leczniczej

Magnez uważany jest za jeden z najważniejszych pierwiastków dla organizmu człowieka. To ten minerał między innymi wspiera działanie naszej gospodarki wewnątrzustrojowej. Dlatego warto pamiętać, aby codzienną dietę wzbogacić o naturalny magnez. Minerał możemy uzupełnić, wprowadzając do menu produkty bogate w magnez, ale też wodę z odpowiednią zawartością magnezu. Coraz częściej osobom z niedoborami magnezu zaleca się terapię wodą leczniczą. Stosując krenoterapię można skutecznie i bezpiecznie uzupełnić naturalny magnez w swoim organizmie. 

Spis treści:

 1. 1. Jakie są źródła naturalnego magnezu?
 2. 2. Dlaczego warto stosować magnez?
 3. 3. Niedobór magnezu w organizmie - z czego wynika?
 4. 4. Jakie są objawy niedoboru magnezu?
 5. 5. Jak sprawdzić poziom magnezu naturalnego w organizmie?
 6. 6. Jak naturalnie uzupełnić poziom magnezu?
 7. 7. Jaka jest zalecana dawka magnezu?
 8. 8. Problemy z przyswajaniem magnezu
 9. 9. Forma podawania magnezu – jaka jest najlepsza?
 10. 10. Magnez w wodzie leczniczej
 11. 11. Magnez z wody leczniczej na choroby układu nerwowego

Jakie są źródła naturalnego magnezu?

Pomimo tego, że naturalny magnez występuje w wielu produktach spożywczych, niedobory tego pierwiastka występują stosunkowo często. Chcąc uzupełnić naturalny magnez, warto poznać jego naturalne źródła, wśród których wyróżniamy:

 • produkty spożywcze: najbogatsze źródła to produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, orzechy i nasiona, kakao, owoce i warzywa;

 • woda pitna: picie wody mineralnej to jeden z najprostszych sposobów uzupełniania niedoborów magnezu. Woda lecznicza bogata w naturalny magnez może być świetnym uzupełnieniem terapii dla osób, które wykazują zwiększone zapotrzebowanie na ten ważny minerał.

Dlaczego warto stosować magnez?

Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków, biorący udział w prawie 300 procesach biochemicznych w organizmie człowieka. Choć źródła tego minerału znajdują się naokoło nas, bardzo łatwo o jego wypłukanie z ciała, przez co niedobory magnezu zdarzają się stosunkowo często.

Stosowanie magnezu zalecane jest więc jako element codziennej zbilansowanej diety. Przyjmowanie tego ważnego minerału systematycznie może wspomóc kondycję organizmu. Magnez warto stosować z wielu względów, poniżej przedstawiamy kilka korzyści z regularnego uzupełniania pierwiastka:

 • Wspomaga funkcjonowanie mięśni: Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, zarówno szkieletowych, jak i mięśnia sercowego. Magnez jest  także potrzebny do przewodzenia impulsów nerwowych, skurczów mięśniowych i relaksacji mięśni. Może również pomagać w zmniejszeniu uczucia zmęczenia i złagodzeniu skurczy mięśniowych.

 • Wspiera układ nerwowy: Magnez jest ważny dla poprawnego działania układu nerwowego. Bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, wpływa na przekaźnictwo nerwowe, a także może wpływać na nastrój i stabilność emocjonalną. Niedobór magnezu może powodować objawy, takie jak nerwowość, drażliwość, zmęczenie i problemy ze snem.

 • Wspomaga pracę serca: Magnez jest zaangażowany w regulację rytmu serca, regulację ciśnienia krwi oraz przewodzenie impulsów nerwowych w mięśniu sercowym. Regularne spożywanie magnezu może wpływać na zdrowie serca i obniżać ryzyko niektórych chorób serca.

 • Wspiera funkcje metaboliczne: Magnez jest zaangażowany w wiele procesów metabolicznych w organizmie, takich jak przemiana węglowodanów, białek i tłuszczów. Może wpływać na produkcję energii, regulację poziomu cukru we krwi oraz metabolizm minerałów, takich jak wapń i potas.

 • Wpływa na zdrowie kości: Magnez jest jednym z minerałów niezbędnych do utrzymania prawidłowego zdrowia kości. Wpływa na prawidłowe wchłanianie i przyswajanie wapnia, co ma istotne znaczenie dla utrzymania układu kostnego w dobrej kondycji.

 • Może wpływać na zdrowy sen: Magnez mieć znaczenie dla utrzymania odpowiedniej jakości snu. Wykazuje relaksujący wpływ na mięśnie i układ nerwowy, co może pomóc w łagodzeniu bezsenności i utrzymaniu ciągłości snu. 

SPRAWDŹ WODĘ Z MAGNEZEM 

Niedobór magnezu w organizmie – z czego wynika?

Niedobory magnezu mogą mieć różne podłoże. Bardzo często spowodowane są złym trybem życia i niedoborami dietetycznymi, jednak częstym problemem jest też ograniczone wchłanianie tego pierwiastka z przewodu pokarmowego oraz nadmierny stres, który sprzyja zwiększonemu wypłukiwaniu minerału.

Wśród najczęstszych przyczyn niedoborów magnezu wyróżniamy:

 • Niewłaściwą dietę i zaburzenia odżywiania – dieta uboga w żywność bogatą w magnez, taką jak orzechy, nasiona, owoce morza i pełnoziarniste produkty zbożowe może prowadzić do niedoboru magnezu w organizmie.

 • Zwiększone wydalanie: Niektóre warunki, takie jak przewlekły stres, cukrzyca, alkoholizm, długotrwałe stosowanie diuretyków lub zwiększone pocenie się (na przykład w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego lub gorączki), mogą prowadzić do zwiększonego wydalania magnezu z organizmu, co może skutkować niedoborem minerału.

 • Zwiększone zapotrzebowanie: Okresy wzmożonego zapotrzebowania na magnez, takie jak ciąża, laktacja, okres dojrzewania, przewlekły stres, nadużywanie alkoholu, zaburzenia hormonalne, a także okres pooperacyjny lub po urazie sprawiają, że organizm potrzebuje większej ilości magnezu w celu sprostania zwiększonym wymaganiom metabolicznym.

 • Zaburzenia wchłaniania magnezu: Niektóre rzadkie dziedziczne choroby, takie jak zespół nerczycowy, zespół absorpcji magnezu w kanalikach nerkowych (hipomagnezemii rodzinna) lub zespół zwiększonego wydalania magnezu z moczem (hipermagnezemia rodzinna), mogą prowadzić do zaburzeń wchłaniania magnezu, co może skutkować niedoborami.

 • Stosowanie niektórych leków: Niektóre leki, takie jak diuretyki, leki moczopędne, leki przeciwnowotworowe, leki przeciwpadaczkowe czy antybiotyki, mogą sprzyjać szybszemu wypłukiwaniu magnezu z organizmu.

Jakie są objawy niedoboru magnezu?

Niedobór magnezu nazywany jest także hipomagnezemią. Wśród najczęstszych symptomów, świadczących o niedostatecznej ilości magnezu w organizmie, wyróżniamy:

 • ogólne osłabienie, ciągła senność, brak energii;

 • osłabienie i częste skurcze mięśni;

 • kołatanie serca;

 • zaburzenia rytmu serca;

 • rozdrażnienie, nerwowość;

 • zwiększona łamliwość paznokci i wypadanie włosów;

 • problemy ze snem;

 • częste bóle głowy;

 • bóle stawów;

 • u mężczyzn może dojść do zaburzenia płodności;

 • pogorszenie nastroju;

 • zaburzenia koncentracji. 

Powyższe symptomy są niespecyficzne i mogą oznaczać różne rodzaje zaburzeń. Jeśli jednak zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, warto wykonać badania krwi w celu sprawdzenia poziomu magnezu w organizmie. 

Jak sprawdzić poziom magnezu naturalnego w organizmie?

Najprostszym sposobem sprawdzenia poziomu magnezu w organizmie, jest wykonanie badania krwi. Oznaczenie stężenia pierwiastka wykonywane jest w osoczu lub surowicy krwi żylnej. Na badanie należy przyjść na czczo, najlepiej 8-12 godzin po spożyciu ostatniego posiłku. Zaleca się, aby w dniu poprzedzającym badanie ograniczyć wysiłek fizyczny.

Decydując się na zbadanie magnezu, warto pamiętać, że stężenie tego pierwiastka jest ściśle związane ze stężeniem dwóch innych pierwiastków: wapnia i potasu. Jeżeli pojawią się zaburzenia w metabolizmie jednego z nich, może to doprowadzić także do problemów z metabolizmem pozostałych. Dlatego zaleca się wykonać badanie na oznaczenie stężenia wszystkich trzech wymienionych minerałów.

naturalny magnez

Jak naturalnie uzupełnić poziom magnezu?

Magnez powinien być dostarczany organizmowi systematycznie, dlatego najlepszym sposobem na uzupełnianie niedoborów, jest wzbogacenie menu o produkty bogate w magnez, które wymieniliśmy w jednym z wcześniejszych akapitów. Zbilansowana dieta to najlepsza metoda profilaktyki niedoboru różnego rodzaju minerałów, w tym magnezu. Oczywiście tworząc dzienny jadłospis, nie wolno zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Woda mineralna bogata w cenne minerały powinna stanowić standardowy element codziennej diety. Zaleca się, aby spożywać ok, 1,5-2 litry naturalnej wody mineralnej dziennie, aby zapewnić organizmowi odpowiednie nawodnienie.

Warto postawić na terapię wodą leczniczą w celu uzupełnienie poziomu magnezu. W takiej wodzie stężenie minerałów nie przekracza 1,5%, a więc utrzymane jest na poziomie bezpiecznym dla człowieka.

Zamów wodę leczniczą z magnezem 

Jaka jest zalecana dawka magnezu?

Magnez można dostarczać także w postaci suplementów diety. Dostosowując dzienną dawkę suplementu, należy uwzględnić magnez dostarczany wraz z pożywieniem. Dobowe zapotrzebowanie na magnez zależne jest od wieku i wygląda mniej więcej tak:

 • dzieci 0 - 6 miesięcy: 30 mg;

 • dzieci 7 - 12 miesięcy: 75 mg;

 • dzieci 1 - 3 lat: 80 mg;

 • dzieci 4 - 8 lat: 130 mg;

 • dzieci 9 - 13 lat: 240 mg;

 • dzieci 14 - 18 lat: 360 – 400 mg;

 • mężczyźni: 400 – 420 mg;

 • kobiety: 310 – 320 mg;

 • kobiety w ciąży i karmiące piersią: 350 – 400 mg.

Problemy z przyswajaniem magnezu

Częste niedobory magnezu w organizmie związane są często z problemami, dotyczącymi wchłaniania substancji. Nawet jeżeli nasza dieta bogata jest w ten pierwiastek, są produkty spożywcze, powszechnie spożywane, które zwiększają wypłukiwanie magnezu lub też zmniejszają absorpcję minerału. Wśród produktów, które mogą zmniejszyć ilość magnezu, są kawa i alkohol. Używki te nasilają diurezę, co oznacza, że zwiększają wydalanie moczu, z którym z organizmu ucieka też magnez. Na zaburzenia wchłaniania magnezu wpływ może mieć też nadmierne spożycie błonnika. Choć jest to składnik niezbędny dla zachowania prawidłowej pracy jelit, to jednak w zbyt dużej dawce może doprowadzić do problemów ze wchłanianiem ważnych składników mineralnych, w tym magnezu.

Duże znaczenie dla odpowiedniego wchłaniania magnezu ma biodostępność pierwiastka. Najlepiej przyswajalną formą magnezu jest ta, którą dostarczamy wraz z pożywieniem. Jeżeli chodzi o suplementy diety, za najlepiej przyswajalną postać minerału uważa się cytrynian magnezu, który charakteryzuje się dobrą rozpuszczalnością. Warto wiedzieć, że dobry suplement powinien zawierać sporą dawkę magnezu. Wtedy możemy mieć pewność, że większa ilość minerału zostanie przyjęta przez organizm. Wybierając suplement diety z magnezem, najlepiej stawiać na produkty, zawierające magnez i działające synergistycznie dodatki, np. witaminę B6. Lepiej unikać mieszanek witaminowych oraz produktów, z  syntetycznymi dodatkami, które mogą spowalniać i ograniczać wchłanianie magnezu.

Forma podawania magnezu – jaka jest najlepsza?

Chcąc uzupełnić niedobory magnezu, najlepszą formą będzie stosowanie diety, bogatej w ten pierwiastek. Jedną z najlepiej przyswajalnych form magnezu, jakie możemy wykorzystać w diecie, jest mineralna woda lecznicza. Oprócz tego możemy wspomagać się suplementacją w postaci kapsułek lub preparatów do picia. 

Odpowiednio dobrana suplementacja magnezu może pomóc uzupełnić niedobory oraz zmniejszy ryzyko ich wystąpienia. Jeżeli nasza dieta jest bogata w magnez, a jednak badania wykazują, że mamy zbyt mało tego minerału, warto postawić na stosowanie suplementów z magnezem. O dostarczaniu większej dawki minerału powinni pomyśleć przede wszystkim sportowcy, osoby pijące duże ilości kawy i alkoholu, osoby żyjące w ciągłym stresie oraz wszyscy, którzy wykazują zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. 

Magnez może być podawany także zewnętrznie. Kąpiele solankowe w centrach SPA stanowią ciekawą formę uzupełnienia niedoborów różnych minerałów. Dodatkowo w aptekach możemy kupić olejki magnezowe do podawania zewnętrznego, które, stosowane na skórę, odżywiają ją, a jednocześnie mogą złagodzić bóle mięśni i stawów. 

Magnez w wodzie leczniczej

Mineralna woda lecznicza to świetne źródło naturalnego magnezu. W jednym litrze znajdziemy nawet 190 mg magnezu. Według zaleceń WHO zaleca się picie ok. 1,5 litra wody mineralnej każdego dnia. Woda lecznicza, która zawiera dużo magnezu, polecana jest przede wszystkim osobom aktywnym i ciężko pracującym. Powinny po nią sięgać także osoby z zaburzeniami układu nerwowego czy cierpiący na dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego.

Magnez z wody leczniczej na choroby układu nerwowego


Wiele badań potwierdziło korzystne działanie magnezu na układ nerwowy. Pierwiastek ten jest niezbędny do tego, aby mechanizmy, przeprowadzane w ciele działały prawidłowo. Zwiększenie dawki magnezu zaleca się przede wszystkim osobom, żyjącym w stresie, cierpiącym na bezsenność, nerwicę czy depresję. Magnez wpływa na poziom aktywności neuroprzekaźników, dzięki czemu  wykazuje korzystne działanie na zdolności uczenia się, zapamiętywania oraz koncentrację, dlatego polecany jest uczniom i studentom (szczególnie w czasie sesji) oraz osobom, które ciężko pracują umysłowo i fizycznie. Woda lecznicza z magnezem stanowi świetne uzupełnienie terapii niedoboru magnezu, jednak warto stosować ją także profilaktycznie. Naturalny magnez jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka, a naturalny magnez z mineralnej wody leczniczej stanowi jedno z najlepszych i najtańszych źródeł tego pierwiastka.

ZAMÓW WODĘ LECZNICZĄ Z MAGNEZEM 

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są źródła naturalnego magnezu?

Dlaczego warto stosować magnez?

Czym są objawy niedoboru magnezu?

Jak sprawdzić poziom magnezu naturalnego w organizmie?

Jak naturalnie uzupełnić poziom magnezu?

Jaka jest zalecana dawka magnezu?

Jakie są problemy z przyswajaniem magnezu?

Czy magnez z wody leczniczej jest skuteczny?

Czy magnez z wody leczniczej pomaga na choroby układu nerwowego?

Komentarze
Zaloguj się lub zarejestruj.
Projekty UE