Woda jest bardzo istotna dla organizmu człowieka. Jej brak jest dość szybko odczuwany jako bóle głowy, zaburzenia pamięci czy wysychanie skóry. Z tego też powodu należy stale i regularnie nawadniać organizm. Średnia ilość jej zalecanego, dziennego spożycia wynosi około 2 litrów, a z tego co najmniej połowę powinna stanowić zdrowa woda mineralna. Uzupełnia ona dietę o makroelementy i mikroelementy, które stanowią podstawę gospodarki organizmu człowieka.
Wodą mineralną nazywa się wodę, która zawiera minimum 1000 mg różnych składników mineralnych na każdy litr cieczy. Wśród nich można wyróżnić aż 70 pierwiastków oraz substancji, jednak większość z nich występuje w śladowych ilościach i nie ma aż tak dużego znaczenia.
W wodzie mineralnej powinien się znajdować także przynajmniej jeden składnik w ilości, jaka zapewni prozdrowotne działanie wody. Istotne jest również, że wszelkie minerały znajdują się w postaci zjonizowanej. Jest to forma łatwo przyswajalna przez organizm, co stanowi tak dużą siłę wód mineralnych.
Kilka szczególnych minerałów i mikroskładników, jakie występują w wodzie mineralnej, ma szczególne znaczenie dla zdrowia. Warto zwrócić uwagę, czy wybrana woda posiada je w swoim składzie i w jakiej ilości.
Wody mineralne posiadają bardzo dużo mikro i makroskładników, co pozytywnie wpływa na równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Regularne spożywanie większej ilości wody mineralnej uzupełnia niedobory składników i pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji, co także przekłada się na profilaktykę wielu chorób związanych z brakiem określonych składników mineralnych.
Oficjalnie rozróżnić można następujące wody mineralne.
Ten podział może wprowadzać sporo nieporozumień i dlatego warto dokładnie sprawdzić, jak dużą zawartość minerałów ma woda, którą się kupuje.
Określenie jej jako mineralna niekoniecznie musi oznaczać, że jest ona zdrowa.
Wody mineralne można podzielić również ze względu na ilość rozpuszczonego w niej dwutlenku węgla. Otrzymamy wtedy wody:
Wody mineralne pochodzą od wód opadowych, które dostały się w głąb ziemi pomiędzy szczelinami skalnymi.
Tam zostały mocno nasycone dwutlenkiem węgla, dzięki czemu mogły rozpuszczać związki mineralne napotkane na swojej drodze. Od budowy geologicznej ziemi zależy więc, jaki skład będzie posiadać woda.
W Polsce większość źródeł wód mineralnych pochodzi z południa, z obszarów Sudetów oraz Karpat, gdzie istnieją najlepsze warunki do ich naturalnej mineralizacji.
Im więcej składników mineralnych posiada woda, tym jest ona zdrowsza dla organizmu.
Warto też dopasować skład swojej wody do diety, jaką się prowadzi, aby uzupełniała ona największe niedobory składników mineralnych. Aby szybko określić, czy dana woda w ogóle będzie pomagała we wprowadzeniu równowagi wodno-elektrolitycznej organizmu, należy sprawdzić, czy jest ona wysokomineralizowana.