Jak uzupełnić niedobory witamin i minerałów w naturalny sposób?

    Home    0 Komentarze
Jak uzupełnić niedobory witamin i minerałów w naturalny sposób?

Przywrócenie równowagi witamin i minerałów w organizmie w naturalny sposób jest możliwe. Taki efekt można osiągnąć przede wszystkim poprzez zmiany w diecie i stylu życia. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak uzupełnić niedobory witamin oraz minerałów i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Jak uzupełnić niedobory witamin i minerałów? W pierwszej kolejności przyjrzyj się swojej diecie

Niedobory witamin i minerałów w organizmie można uzupełnić poprzez modyfikację diety. W tym celu należy: 

  • unikać żywności wysokoprzetworzonej, która zawiera mniej witamin i minerałów; 

  • zwiększyć różnorodność diety, a w szczególności zwiększyć podaż takich produktów, które stanowią bogactwo witamin i minerałów. 

W uzupełnieniu niedoborów pomogą warzywa, które są są ważnym źródłem: błonnika pokarmowego, witamin A, B1, B6, B9 oraz E, minerałów (a zwłaszcza potasu, wapnia, magnezu) oraz polifenoli i karotenoidów. W szczególności bogate w witaminy i minerały są: brokuły, buraki, dynia, jarmuż, marchew, papryka oraz pomidory. Są one także niskokaloryczne, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

W owocach i przetworach owocowych znajdziemy witaminę C (zwłaszcza w owocach cytrusowych i jagodach), karotenoidy (bogate w te związki są np.: morele, melony, mango czy też wiśnie) oraz związki polifenolowe, które mają potencjał przeciwzapalny, przeciwnowotworowy i przeciwwirusowy. Zdecydowanie warto włączyć je do codziennej diety.

Jeśli brakuje nam minerałów, takich jak fosfor czy cynk, czy też chcemy uzupełnić dietę o cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, powinniśmy sięgnąć po orzechy oraz produkty pełnoziarniste. Bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe są także: awokado, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, sezam, pistacje i tłuste ryby morskie (łosoś, pstrąg tęczowy, makrela, śledź).

Niedobory witamin i minerałów można uzupełnić poprzez modyfikację diety, unikanie żywności wysokoprzetworzonej i zwiększanie różnorodności diety. Warto sięgnąć po warzywa, owoce, orzechy, produkty pełnoziarniste i tłuste ryby morskie. Dodatkowo, można skorzystać z naturalnej suplementacji, np. soków owocowych i wody leczniczej bogatej w minerały.

Warto wiedzieć: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zaleca, aby codziennie spożywać minimum 400 g owoców i warzyw dziennie (z wyłączeniem ziemniaków, słodkich ziemniaków, manioku itp.). Jednocześnie zalecane jest ograniczenie spożycia wolnych cukrów oraz utrzymanie spożycia soli na poziomie mniejszym niż 5 g dziennie). 

Aby uzupełnić niedobory witamin i minerałów sięgnij po naturalną suplementację

Jak uzupełnić niedobory witamin i minerałów w naturalny sposób? Warto sięgnąć po naturalne wsparcie dla organizmu w postaci soków owocowych i bogatej w minerały wody leczniczej. Taką możliwość oferuje zestaw Woda lecznicza Dziedzilla 3L + sok jabłkowo-aroniowy NFC od Sadów Wincenta 3L

woda dziedzilla z sokiem jabłkowo aroniowym

KUP WODĘ LECZCZNICZĄ I SOK NFC W JEDNYM

Soki NFC są bogate w różne składniki mineralne i witaminy, tymczasem woda lecznicza Dziedzilla to produkt o potwierdzonych właściwościach naturalnego surowca leczniczego. Znajdziemy w niej cenne naturalne mikroelementy, takie jak np.: 

  • jod (pierwiastek niezbędny do prawidłowej pracy układu nerwowego oraz tarczycy);

  • lit (pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego);

  • potas i sód (pierwiastki, które regulują gospodarkę wodno-elektrolitową).

Zestaw składający się z soku NFC jabłko-aronia i wody leczniczej Dziedzilla stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej diety. Warto po niego sięgać po przebudzeniu, intensywnym treningu czy też pracowitym dniu. 

KUP WODĘ LECZCZNICZĄ I SOK NFC W JEDNYM

Jak nie dopuścić do niedoborów witamin i minerałów? Ogranicz stres i zrezygnuj z używek

Niektóre czynniki mogą niweczyć nasz wysiłek włożony w modyfikację diety i prowadzić do niedoborów witamin oraz minerałów. Należą do nich np.: 

  • nadmierna ekspozycja na stres - długotrwała ekspozycja na stres może prowadzić do utraty ważnych witamin i pierwiastków, w tym między innymi magnezu, potasu oraz witamin z grupy B; 

  • palenie papierosów - badania naukowe dowiodły, że palenie tytoniu wpływa negatywnie na gospodarkę mineralną wapnia i selenu. Osoby palące powinny zwiększyć podaż produktów bogatych w te pierwiastki lub nawet, jeśli tak zadecyduje lekarz, suplementować je; 

  • spożywanie alkoholu - alkohol prowadzi do utraty wielu składników mineralnych, w tym między innymi magnezu, wapnia, sodu i potasu. Picie alkoholu skutkuje również zaburzonym wchłanianiem witamin z grupy B oraz zwiększonym wydalaniem karotenoidów i witaminy A;

  • spożywanie w nadmiarze napojów zawierających kofeinę - picie w nadmiarze kawy może powodować nieznaczne wypłukiwanie magnezu i wapnia z organizmu; 

  • stosowanie niektórych leków - stosowanie niektórych leków psychotropowych może prowadzić do tzw. hiponatremii, czyli obniżenia poziomu sodu we krwi. Tymczasem długotrwałe przyjmowanie leków na astmę oraz glikokortykosteroidów może prowadzić do hipokaliemii (obniżenia poziomu potasu w organizmie). Potas, sód i magnez mogą zostać wypłukane z organizmu także w wyniku stosowania diuretyków, czyli leków moczopędnych. 

KUP WODĘ LECZCZNICZĄ I SOK NFC W JEDNYM

Jeśli zależy nam na naturalnym uzupełnieniu niedoborów witamin i minerałów, powinniśmy się skupić także na tych czynnikach, które są szkodliwe dla zdrowia i je ograniczyć. Natomiast w przypadku przyjmowania leków przepisanych przez lekarza, w trakcie terapii wskazane jest monitorowanie zdrowia pod kątem niedoborów pierwiastków mineralnych i witamin, np. poprzez regularne wykonywanie badań krwi.

Najczęściej zadawane pytania

Jak uzupełnić niedobory witamin i minerałów?

Czy stres wpływa na niedobory witamin i minerałów?

Czy palenie papierosów wpływa na niedobory witamin i minerałów?

Czy spożywanie alkoholu wpływa na niedobory witamin i minerałów?

Produkty

Woda lecznicza Dziedzilla 3L + sok jabłkowo-aroniowy NFC od Sadów Wincenta 3L

49,00 zł
Komentarze
Zaloguj się lub zarejestruj.
Projekty UE