Dr Teresa Latour o właściwościach polskich wód leczniczych

    Home    0 Komentarze
Dr Teresa Latour o właściwościach polskich wód leczniczych

Lecznicze właściwości wód mineralnych - wykład specjalisty z dziedziny analizy chemicznej polskich wód leczniczych.

 

Zapraszamy do wysłuchania wykładu doktor Teresy Latour, specjalisty z dziedziny analizy chemicznej polskich wód leczniczych, w którym opowiada o ich leczniczych właściwościach. Pani doktor szczegółowo omawia wody z ujęć Szczawa I, Szczawa II, Hanna i Dziedzilla, które są stosowane w kuracjach uzdrowiskowych.

 

Woda Szczawa I - skład i zastosowanie terapeutyczne

Pierwszą z omawianych wód jest woda z ujęcia Szczawa I, zawierająca około 1,5% rozpuszczonych składników mineralnych. Wyróżnia się zawartością dwutlenku węgla i jodu, co czyni ją korzystną dla osób z niedoborem tych pierwiastków. Woda ta działa korzystnie na procesy życiowe organizmu, wspomagając między innymi czynność żołądka, trzustki, dwunastnicy i tarczycy. Stałe spożywanie tej wody ma także działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, zarówno w przewodzie pokarmowym, jak i w drogach moczowych. Woda ta ma pewne ograniczenia, takie jak wysokie ciśnienie krwi oraz nadczynność tarczycy, ze względu na wysoką zawartość jodu. Zaleca się picie tej wody rozcieńczonej zwykłą wodą lub nisko zmineralizowaną wodą mineralną. Dawka tej wody to 300 ml dziennie, czyli jedna butelka, zaleca się dwie dawki – 150 ml wody rano przed posiłkiem oraz 150 ml wieczorem po ostatnim posiłku.

 

Woda Szczawa II - korzystna dla organizmu, zwłaszcza w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego, niedoczynności tarczycy i cukrzycy

Druga omawiana woda to woda z ujęcia Szczawa II, o niższej mineralizacji, zawierająca tylko 1,31% rozpuszczonych składników mineralnych. Mimo to, jest to woda również korzystna dla organizmu, szczególnie w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego, niedoczynności tarczycy i cukrzycy. Zaleca się również picie jej rozcieńczonej, a dawka to 300 ml dziennie, czyli jedna butelka, zaleca się dwie dawki – 150 ml wody rano przed posiłkiem oraz 150 ml wieczorem po ostatnim posiłku.

 

Woda Hanna - woda o średniej mineralizacji, zalecana do picia i leczenia wielu schorzeń

Wody z ujęcia Hanna i Dziedzilla, chociaż znacznie różnią się od wód z ujęć Szczawa I i II, również mają podobne zastosowanie terapeutyczne, dzięki zawartościom wodorowych węglanów i chlorków sodu. Wody te są stosowane w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego, niedoczynności tarczycy i cukrzycy.

Woda z ujęcia Hanna jest wodą o średniej mineralizacji, zawiera około 7 gramów składników mineralnych na litr. Zawartość składników mineralnych w tej wodzie jest zrównoważona, co oznacza, że woda ta może być stosowana w wielu schorzeniach, zarówno tych związanych z przewodem pokarmowym, jak i układem krążenia czy skórą. Woda z ujęcia Hanna jest również zalecana do picia w celu uzupełnienia niedoboru składników mineralnych w organizmie. Zawiera ona między innymi magnez, który jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego oraz potasu, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie serca.

 

Woda Dziedzilla - zalecana dla osób z problemami układu moczowego i nerek, oraz jako źródło nawodnienia i uzupełnienia niedoboru składników mineralnych.

Woda z ujęcia Dziedzilla jest najmniej mineralizowaną wodą ze wszystkich ujęć w Szczawie. Zawiera około 4,5 gramów składników mineralnych na litr. Ze względu na niską mineralizację, woda ta jest zalecana dla osób, które mają problemy z układem moczowym lub nerkami, ponieważ nie obciąża ona tych organów tak jak bardziej zmineralizowana woda. Woda z ujęcia Dziedzila jest również polecana do spożywania przez osoby, które zmagają się z nadciśnieniem, ponieważ zawiera niewielką ilość sodu.

 

Podsumowując, wody lecznicze z ujęć w miejscowości Szczawa są cennym źródłem składników mineralnych i mogą być stosowane w leczeniu wielu schorzeń. Jednakże, każda z tych wód ze względu na swoją mineralizację wymaga innego sposobu spożycia i dawki.

Komentarze
Zaloguj się lub zarejestruj.
Projekty UE