Woda wysokosodowa - jakie są jej właściwości?

    Home    0 Komentarze
Woda wysokosodowa - jakie są jej właściwości?

Sód kojarzony jest głównie z solą - w końcu to główne źródło dietetyczne tego pierwiastka. Istnieje grupa osób, która powinna zadbać o umiarkowane spożycie sodu - są to osoby dotknięte problemem nadciśnienia. Wszyscy pozostali nie powinni ograniczać spożycia sodu, gdyż pierwiastek ten jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Doskonałym źródłem sodu jest woda mineralna, a zwłaszcza wody wysokozmineralizowane o wysokiej zawartości sodu. Kto powinien sięgać po wody wysokosodowe?

Woda wysokosodowa czyli jaka?

Sód jest pierwiastkiem powszechnie występującym w przyrodzie, nie dziwi zatem, że pierwiastek ten jest obecny w wodach pitnych. Jeżeli zawartość sodu nie przekracza 20 mg/l, wówczas woda określana jest jako niskosodowa. Na takie miano zasługują wody źródlane oraz niektóre wody mineralne. Wiele wód mineralnych zawiera umiarkowane ilości sodu. Jeżeli zawartość sodu przekracza 200 mg/l, wówczas na etykiecie produktu widnieje adnotacja: „zawiera sód”. Z kolei woda wysokosodowa to taka, która zawiera powyżej 250 mg/ l.

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która woda jest zdrowsza - woda niskosodowa czy wysokosodowa? Woda o niskiej zawartości sodu zalecana jest tym osobom, które powinny ograniczać spożycie tego pierwiastka. Mowa o chorych na nadciśnienie, niewydolność serca czy obrzęki. A dla kogo woda wysokosodowa jest najlepsza? Na pewno dla osób dotkniętych problemem niedoboru sodu lub narażonych na rozwój niedoboru. Takimi osobami są przede wszystkim sportowcy, osoby przebywające w gorącym klimacie i doświadczające nadmiernej potliwości, wymiotów czy biegunek.

Właściwości zdrowotne sodu

Sód to jeden z najważniejszych pierwiastków w naszym organizmie, który - podobnie jak potas - warunkuje utrzymanie równowagi wodno - elektrolitowej. Organizm posiada fizjologiczne mechanizmy umożliwiające utrzymanie prawidłowego poziomu sodu we krwi.

Sód jest minerałem, który przenosi ładunek elektryczny - dlatego określany jest mianem elektrolitu. Elektrolity ułatwiają skurcz mięśni i przenoszenie impulsów w obrębie komórek nerwowych. Jony sodu, potasu i chlorku powodują skurcze mięśni i przekazywanie impulsów nerwowych, gdyż zmieniają potencjał  błonach komórkowych. Komórka nerwowa w spoczynku ma dodatnio naładowane jony potasu wewnątrz komórki i jest otoczona poza komórką dodatnio naładowanymi jonami sodu i ujemnie naładowanymi jonami chlorku. Po stymulacji, jony potasu przechodzą poza komórki, tworząc sygnał elektryczny lub impuls nerwowy. Podobny scenariusz występuje podczas skurczu mięśni.

Kolejna istotną rolą sodu w organizmie jest regulowanie zawartości płynów i objętości krwi w organizmie, a tym samym pływ na ciśnienie krwi. Ciało stale monitoruje stężenia sodu i objętość krwi. Jeśli objętość krwi lub stężenie sodu jest zbyt duże, organizm pobudza nerki do wydzielania nadmiaru sodu, przywracając objętość krwi do normalnego poziomu.

Objawy niedoboru sodu

Istnieje kilka mechanizmów prowadzących do niedoboru sodu w organizmie. Szczególnie narażone mogą być osoby starsze i wówczas odpowiedzialne są za to następujące mechanizmy:

 • zmniejszenie pragnienia - osoby w starszym wieku znacznie później mogą odczuwać pragnienie, co sprzyja przyjmowanie znacznie mniejszych objętości wody,
 • zaburzenie funkcji nerek - starzenie się nerek może utrudnić odzyskanie wody i elektrolitów z moczu i w rezultacie, więcej wody i sodu może być wydalane z moczem,
 • mniej płynu w organizmie - u osób starszych organizm zawiera mniej płynu; tylko 45% masy ciała jest płynne u osób starszych, w porównaniu z 60% u osób młodszych. Ta zmiana oznacza, że niewielka utrata płynu i sodu, co może wynikać z gorączki lub nie jedzenia i picia wystarczającej ilości (czasami tylko na dzień lub dwa), może mieć poważniejsze konsekwencje u osób starszych,
 • przyjmowanie zbyt małych ilości wody - niewystarczające nawodnienie organizmu może być konsekwencją demencji i zapominania o piciu wody,
 • stosowanie niektórych leków - wiele osób starszych przyjmuje leki na nadciśnienie, cukrzycę lub zaburzenia serca, które mogą sprawić, że organizm wydala nadmiar płynu.

Bez względu na wiek, czynnikami zwiększającymi ryzyko rozwoju niedoboru sodu jest nasilone pocenie, biegunki i wymioty, intensywne treningi, zbyt niska podaż sodu wraz z dietą, a także niedoczynność tarczycy.

Zbyt niski poziom sodu w organizmie (hiponatremia) stwierdzany jest wówczas, gdy poziom tego elektrolitu we krwi jest mniejszy niż 135 mmol na litr. Objawy występujące u osób doświadczających niedoboru potasu to przede wszystkim:

 • zmęczenie,
 • nudności,
 • bóle i zawroty głowy,
 • drażliwość,
 • problemy z koncentracją,
 • zaburzenia świadomości,
 • wymioty.

Ciężki niedobór sodu może prowadzić do wystąpienia problemów z oddychaniem, obrzęku mózgu, śpiączki, a nawet śmierci.

Jak uzupełnić sód w organizmie?

W celu dostarczenia organizmowi odpowiednich ilości sodu, należy zadbać o dostarczanie tego pierwiastka wraz z dietą. Jednym z najbogatszych źródeł sodu są na pewno wody wysokosodowe, a także wody mineralne. Ponadto sód można dostarczyć wraz z wieloma produktami spożywczymi. Dotyczy to przede wszystkim produktów o wysokiej zawartości soli - kiszonek, wędlin, dań instant.

Jaka jest zawartość sodu w wodzie wysokosodowej?

Woda wysokosodowa to taka woda mineralna, która zawiera powyżej 250 mg/ l. To więcej, niż ilość sodu spotykana w wodach źródlanych czy niskozmineralizowanych. Za wysokosodowe mogą być uznane tylko wody wysokozmineralizowane oraz wody lecznicze. W tych ostatnich ilość sodu na litr wody to nawet powyżej 4500 mg. Etykiety poszczególnych wód dostarczają szczegółowych informacji na temat ich składu i ilości konkretnych jonów.

Woda lecznicza Dziedzilla sprawdzi się do codziennego stosowania i szybkiego uzupełnienia minerałów, jest to woda wysokosodowa o zawartości sodu 846 mg/L.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Woda lecznicza Szczawa II zawiera aż 3030 mg sodu na litr. Jest to również woda o szczególnych właściwościach wspomagających pracę układu trawiennego. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Wpływ wody wysokosodowej na poziom sodu w organizmie

Regularne picie wody wysokozmineralizowanej oraz wysokosodowej to świetny sposób na to, aby uzupełnić pulę sodu w organizmie. Po pierwsze - jednocześnie dostarczamy sporych ilości także innych związków, w tym potasu, magnezu czy wapnia. A to pozwala w kompleksowy sposób zadbać o zdrowie. Po drugie - pijąc wodę mineralną dbamy o jednoczesne nawodnienie organizmu. To także pozwala zachować prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. A po trzecie - woda wysokosodowa jest znacznie zdrowszym źródłem sodu niż słone przekąski, dania instant i inne produkty przetworzone.

Jaki jest skład wody wysokosodowej?

Woda wysokosodowa zawiera nie tylko sód, ale także inne cenne jony. Woda tego typu zawiera także takie jony jak magnez, wapń, potas. A to oznacza, że sięgając po taką wodę możemy uzupełnić w organizmie pulę wielu cennych pierwiastków - sodu, magnezu i wapnia, redukując ryzyko ich niedoborów. A jednocześnie - dbamy o nawodnienie organizmu. O tym, jaka woda wysokosodowa sprawdzi się najlepiej może decydować jej skład. Skład wody może różnić się w zależności od producenta czy miejsca wydobycia - szczegółowych informacji o składzie poszczególnych jonów dostarcza etykieta produktu.

Gdzie kupić wodę wysokosodową?

Wodę wysokosodową najlepiej jest nabyć u producenta, szeroki wybór tego typu wód oferują także sklepy internetowe. Coraz większe zainteresowanie wodami leczniczymi i wysokozmineralizowanymi sprawia, że coraz więcej sklepów i hurtowni zajmuje się dystrybucją tego typu wód. W sklepach stacjonarnych dostępność tego typu wody mineralnej może być ograniczona.

Komentarze
Zaloguj się lub zarejestruj.
Projekty UE