Woda źródlana czy mineralna? Która jest lepsza?

    Home    0 Komentarze
Woda źródlana czy mineralna? Która jest lepsza?

Woda to jeden z najważniejszych składników w organizmie i jej systematyczne uzupełnianie jest bardzo ważne, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie i uniknąć przykrych dla zdrowia konsekwencji. W sprzedaży znajdziemy szeroki wybór różnego rodzaju wód, wśród których znajdziemy wodę mineralną oraz wodę źródlaną. Wiele osób zastanawia się, jaka woda jest najlepsza, i czy lepiej pić wodę mineralną, czy źródlaną. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Spis treści:

 1. 1. Różnica między wodą źródlaną a mineralną
 2. 2. Wody mineralne a wody źródlane — podobieństwa
 3. 3. Kto powinien wybrać wodę źródlaną?
 4. 4. Dla kogo będzie najlepsza woda mineralna?
 5. 5. Czy woda mineralna jest zdrowsza od źródlanej?
 6. 6. Znaczenie wody źródlanej dla zdrowia
 7. 7. Znaczenie wody mineralnej dla zdrowia
 8. 8. Jaki jest najlepszy rodzaj wody?

Różnica między wodą źródlaną a mineralną

Zanim zdecydujesz, która woda jest dla Ciebie najlepsza, zapoznaj się z różnicami pomiędzy wodą mineralną a źródlaną. W sklepach spożywczych bez problemu można znaleźć jeden i drugi rodzaj wody, a wiele osób nie zwraca uwagi na to, którą kupuje, ponieważ nie wie, czym każda z nich się charakteryzuje i jakie są między nimi różnice.

Mówiąc najprościej, woda mineralna to taka, w której ilość składników mineralnych wynosi przynajmniej 1000 mg/l lub co najmniej 250 mg/l CO2 pochodzenia naturalnego lub nie więcej niż 20 mg/l sodu. Wody źródlane zawierają mniej składników mineralnych, zazwyczaj do 500 mg/l. Co najmniej jeden składnik mineralny (wapń, magnez, sód, żelazo, chlorki, siarczany czy wodorowęglany) powinien w istotnym stopniu uzupełniać niedobór tego składnika.

Woda mineralna od źródlanej różni się także pochodzeniem. Ta pierwsza wydobywana jest z podziemnych źródeł, gdzie jest gromadzona naturalnie w podziemnych warstwach skalnych. Z kolei woda źródlana pochodzi bezpośrednio z naturalnych źródeł w postaci strumieni, jezior, studni lub innych źródeł wodnych.

Warto wiedzieć, że w grupie wód mineralnych znajdują się wody o zróżnicowanym składzie mineralnym. Zazwyczaj są to wody bogate w składniki mineralne, takie jak magnez, sód, wapń czy żelazo. Jednak każda woda może wyróżniać się innymi proporcjami wymienionych soli mineralnych.

Wody mineralne a wody źródlane — podobieństwa


Woda mineralna  i źródlana oczywiście mają także sporo podobieństw, wśród których wyróżniamy:

 • naturalne pochodzenie – jedna i druga woda to produkt naturalny wydobywany z podziemnych źródeł lub naturalnych źródeł wodnych, które są chronione przed zanieczyszczeniami;

 • zarówno woda mineralna, jak i woda źródlana są poddawane rygorystycznym kontrolom jakościowym i muszą spełniać określone standardy, aby być uznawane za bezpieczne do spożycia. Oba rodzaje wód powinny być wolne od zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych;

 • zarówno woda mineralna, jak i źródlana jest butelkowana bezpośrednio po wydobyciu;

 • naturalny skład mineralny obu wód uwarunkowany jest czynnikami geologicznymi;

 • zarówno woda mineralna, jak i woda źródlana są postrzegane jako zdrowe i korzystne dla organizmu.

Kto powinien wybrać wodę źródlaną?

Woda źródlana charakteryzuje się uboższym składem mineralnym, dlatego jest bardziej uniwersalna i mogą ją pić praktycznie wszyscy. Wodę źródlaną podaje się dzieciom już od pierwszych miesięcy życia, podczas gdy woda mineralna dla niemowląt może być uznawana za zbyt bogatą w sole mineralne. Wodę źródlaną szczególnie poleca się:

 • niemowlętom i małym dzieciom;

 • kobietom w ciąży;

 • osobom starszym;

 • cierpiącym na nadciśnienie i choroby nerek.

Wody źródlane przeznaczone są do spożywania bez szczególnych ograniczeń. Ze względu na mniejszą zawartość składników mineralnych, taka woda charakteryzuje się tym, że jest bardziej miękka i łagodniejsza w smaku. 

Dla kogo będzie najlepsza woda mineralna?

Woda mineralna polecana jest nie tylko w celu nawodnienia, ale też uzupełnienia cennych składników mineralnych. Taki rodzaj wody zaleca się pić szczególnie:

 • Osobom aktywnym fizycznie: Podczas intensywnego wysiłku fizycznego organizm traci wodę i minerały, które są niezbędne do utrzymania równowagi elektrolitowej. Woda mineralna może pomóc w uzupełnieniu tych strat i nawodnieniu organizmu.

 • Osobom cierpiącym na niedobory elektrolitów i innych minerałów występujących w wodzie: Woda mineralna zawiera różne składniki mineralne, takie jak wapń, magnez, potas czy żelazo. Dla osób z niedoborem konkretnych minerałów, picie odpowiedniej wody mineralnej może przyczynić się do zwiększenia dostępu do tych ważnych składników odżywczych.

 • Osobom pracującym w środowisku o wysokiej temperaturze i innym osobom podczas upałów.

 • Osobom zmagającym się z problemami żołądkowymi: Niektóre wody mineralne posiadają właściwości związane z neutralizacją kwasów żołądkowych i mogą być pomocne w łagodzeniu objawów zgagi lub niestrawności.

Wody mineralne różnią się od siebie zawartością poszczególnych składników mineralnych, dlatego najlepiej wybierać taką, która będzie odpowiednia do indywidualnych celów dietetycznych. Przykładowo woda magnezowa (z wyższą zawartością magnezu) może być dobrym wyborem dla osób aktywnych oraz cierpiących na niedobory magnezu. Osoby zmagające się z problemami zdrowotnymi mogą wykazywać wskazania do stosowania wody leczniczej, czyli takiej, która zawiera najwyższe proporcje określonych składników mineralnych. Taka terapia powinna jednak odbywać się pod okiem lekarza.

Czy woda mineralna jest zdrowsza od źródlanej?

Woda mineralna i woda źródlana różnią się składem chemicznym i pochodzeniem, ale nie można jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest "zdrowsza". Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Woda mineralna jest pobierana z naturalnych źródeł i musi spełniać określone normy i standardy pod względem składu mineralnego. Może zawierać różne minerały i pierwiastki śladowe, które mogą mieć korzystny wpływ na organizm. Jednak zawartość składników mineralnych w wodzie mineralnej jest różna w zależności od źródła, dlatego warto sprawdzić etykietę, aby dowiedzieć się, jakie składniki mineralne są obecne.

Woda źródlana pochodzi również z naturalnych źródeł, ale nie jest poddawana takim samym normom i standardom co woda mineralna. Jej skład zależy od charakterystyki terenu, przez który przepływa. Może zawierać pewne minerały, ale niekoniecznie w takiej samej ilości jak woda mineralna.

Kup zdrową wodę minerlaną

Wodę źródlaną można pić bez ograniczeń i podawać kobietom w ciąży oraz małym dzieciom. Natomiast woda mineralna sprawdzi się lepiej w przypadku gdy potrzebujemy uzupełnienia ważnych dla zdrowia minerałów. Najważniejsze, aby wybierać wodę wysokiej jakości, spełniającą lokalne normy i standardy bezpieczeństwa.

Znaczenie wody źródlanej dla zdrowia

Woda źródlana jest czystą i naturalną wodą pitną, która pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Nawodnienie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów ciała, a picie wody źródlanej jest jednym ze sposobów dostarczania organizmowi niezbędnej ilości płynów.

Choć w niewielkich ilościach, wody źródlane w swoim składzie zawierają cenne minerały i pierwiastki, wspomagające kondycję zdrowotną człowieka. Picie wody źródlanej wspiera odpowiednią termoregulację organizmu i usprawnia usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Spożywanie odpowiedniej ilości czystej wody źródlanej ma też wpływ na prawidłowe procesy trawienia. 

kup wodę źródlaną

Znaczenie wody mineralnej dla zdrowia

Woda mineralna zawiera spore ilości ważnych dla zdrowia soli mineralnych, a jej spożycie pomaga w uzupełnieniu tych minerałów. Skład mineralny wody mineralnej może przyczynić się do utrzymania równowagi elektrolitowej w organizmie. Elektrolity, takie jak sód, potas i magnez, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania komórek, przewodnictwa nerwowego, utrzymania odpowiedniego ciśnienia krwi i równowagi płynów.

Niektóre wody mineralne posiadają właściwości alkaliczne lub mogą zawierać sole mineralne, które pomagają w regulacji pH żołądka i mogą złagodzić zgagę lub inne problemy żołądkowe. Ponadto, picie odpowiedniej ilości wody mineralnej może pomóc w utrzymaniu prawidłowej perystaltyki jelit i zapobieganiu zaparciom. Wodę mineralną zaleca się przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie oraz w trakcie upałów, kiedy następuje zwiększona utrata wody wraz ze składnikami mineralnymi.

Woda mineralna może być wykorzystywana także jako wsparcie terapii niektórych chorób, takich jak: osteoporoza, choroby tarczycy.

Jaki jest najlepszy rodzaj wody?

Nie można mówić o jednym najlepszym rodzaju wody, ponieważ to, co najlepsze dla jednej osoby, może nie być tak dobre dla kogoś innego. Dobór najlepszej wody do picia zależy więc od indywidualnych preferencji, stanu zdrowia, wieku oraz wielu innych czynników. Ważne jest, aby wybierana woda była naturalna, czysta i pochodziła z pewnych źródeł. Przed wyborem wody warto zapoznać się z jej składem i sprawdzić zawartość składników mineralnych na litr. Dodatkowo należy dowiedzieć się, czy dana woda posiada atesty jakości i czy spełnia standardy norm i bezpieczeństwa określone w danym kraju.

odkryj najzdrowszy rodzaj wody - wody lecznicze

Woda stanowi jeden z najważniejszych składników w diecie człowieka, dlatego warto pamiętać o tym, aby codziennie pić zalecane ilości czystej wody. Nieważne, czy będzie to woda źródlana, czy mineralna. Istotne jest,  aby była zdrowa i dostosowana do indywidualnych preferencji oraz zapotrzebowania. 

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się woda mineralna od wody źródlanej?

Kto powinien wybierać wodę źródlaną?

Dla kogo będzie lepsza woda mineralna?

Czy woda mineralna jest zdrowsza od źródlanej?

Czym jest woda źródlana i jaka ma znaczenie dla zdrowia?

Czym jest woda mineralna i jaka ma znaczenie dla zdrowia?

Jaki jest najlepszy rodzaj wody?

Produkty

Gorczańska woda źródlana 18 x 1,5 l

41,00 zł

Zakopiańska woda mineralna 18 x 1,5 l 

46,00 zł
Komentarze
Zaloguj się lub zarejestruj.
Projekty UE