Rekomendacje - Woda lecznicza na żołądek i inne dolegliwości

Lecznicze działanie gorczańskich wód polega głównie na neutralizacji kwasu solnego w żołądku i hamowaniu czynności wydzielniczej żołądka. Szczególnie więc poleca się zastosowanie takiej kuracji osobom cierpiącym na nadkwasotę. Wody te mają również właściwości przeciwzapalne, odczulające, działają pobudzająco na wydzielanie żółci, alkalizują mocz oraz pobudzają przemianę materii w przypadkach otyłości, wykazują korzystne działanie w chorobie dny moczanowej oraz cukrzycy. Zbawienny wpływ mają na powracające zaburzenia układu pokarmowego czy nawracających schorzeniach dróg oddechowych.

Wody ze zdrojów HannaDziedzilla oraz Szczawa I stosuje się w chorobach układu pokarmowego (wrzody żołądka i dwunastnicy, nieżyty żołądka, schorzenia dróg żółciowych, zaparcia), w kamicy nerkowej i stanach zapalnych dróg moczowych i innych chorobach przemiany materii. Wykazują wspierające działanie dla układu krążeniowego oraz stymulują układ immunologiczny. Nasze wody są również pomocne w ogólnym osłabieniu, jak i przy odtruwaniu organizmu. Stosowane są nie tylko w inhalacji, hydroterapii i balneoterapii, ale również w kuracjach pitnych.

Hanna, Dziedzilla oraz Szczawa I to wody bogate w mikroelementy i biopierwiastki, które stosowane są w balneologii do kuracji pitnej, inhalacji i kąpieli w Uzdrowisku Rabka Zdrój od wielu lat. Zawierają odpowiednią ilość dobrze przyswajalnego jodu. Jod jako jeden z podstawowych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu wchodzi w skład hormonów, które kontrolują temperaturę, wzrost, płodność, pracę układu nerwowego oraz mięśniowego. Dodatkowo jod pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji skóry, włosów, paznokci i zębów, a jego niedobór powoduje poważne zaburzenia pracy tarczycy.

Wody lecznicze wpływające z Gorczańskiego Parku Narodowego mogą być stosowane w warunkach domowych. Inhalacje najlepiej wykonywać roztworem o temperaturze 33-35 °C, ponieważ nie działają drażniąco. U osób nadwrażliwych należy zaczynać od inhalacji ciepłych, a następnie przechodzić do inhalacji o nieco niższej temperaturze. Inhalacji zimnych nie mogą stosować osoby cierpiące na astmę oskrzelową. Wody lecznicze przeznaczone są dla osób w każdym wieku zarówno dzieci (od 1 roku życia), dorosłych oraz osób starszych. Preparat może być stosowany przez alergików, kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
Lek. med. N. Lotocka

Projekty UE