Jak poznać niedobory litu w organizmie?

    Home    0 Komentarze
Jak poznać niedobory litu w organizmie?

Lit jest pierwiastkiem występującym głównie w wodzie oraz pokarmach, takich jak warzywa, orzechy, zboża czy ryby. Ma on zaskakujący wpływ na układ nerwowy. Do XIX wieku był on używany do leczenia dny moczanowej. Dziś lit jako lek wykorzystywany jest często w psychiatrii przy leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), ponieważ przeciwdziała zarówno manii, jak i depresji. Dzięki działaniu stabilizacji nastroju rewelacyjnie się sprawdza także przy leczeniu lęków i jest wykorzystywany jako antydepresant. 

Spis treści

 1. 1. Niedobory litu w organizmie – jak je rozpoznać?
 2. 1.1 Rozpoznanie objawów i symptomów niedoboru litu
 3. 1.2 Co ma wpływ na czynniki ryzyka niedoboru?
 4. 1.3 Testy i badania diagnostyczne na niedobory – czyli w jaki sposób sprawdzić poziom litu?
 5. 2. Wpływ niedoborów litu na organizm człowieka
 6. 2.1 Zdrowie psychiczne
 7. 2.2 Zdrowie fizyczne
 8. 3. Zatrucie litem – na co zwrócić uwagę i jakie są jego skutki?
 9. 4. Dieta i nawadnianie - jak naturalnie dawkować i uzupełnić niedobory litu?

Niedobory litu w organizmie – jak je rozpoznać?

W miejscach, w których woda pitna ma dużą zawartość litu, odnotowuje się mniejszą skłonność do przemocy i agresji, co skutkuje zmniejszoną liczbą przestępstw. Wyższy poziom tego pierwiastka w wodzie skutkuje również dłuższym życiem poprzez wpływ na długość telomerów, czyli małych białek chroniących strukturę DNA. Wydaje się nieprawdopodobnym, że tak mało popularny pierwiastek ma tak ogromne znaczenie na wiele aspektów ludzkiego życia. 

Rozpoznanie objawów i symptomów niedoboru litu

W jaki sposób można zauważyć niedobory litu w organizmie? Stężenie litu we krwi ma duże znaczenie dla funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego (OUN). W rozpoznawaniu objawów niedoboru litu kluczową rolę może odgrywać obserwacja zachowań. Jego mała ilość pokazywać się będzie głównie poprzez szereg różnych zachowań związanych z nastrojem, z których najważniejsze to między innymi:

 • depresja,

 • choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD),

 • zaburzenia osobowości,

 • problemy ze snem, 

 • obniżony nastrój,

 • wahania nastroju,  

 • skłonności do substancji odurzających,

 • problemy z koncentracją,

 • zwiększenie lęku, 

 • silny niepokój,

 • napięcie emocjonalne,

 • problemy w kontaktach interpersonalnych,

 • nieuzasadniona agresja.

Powyższe przykłady jednoznacznie wskazują, że odpowiednie stężenie litu w organizmie człowieka prowadzi do szeregu różnych powikłań, których diagnoza może nie być łatwa do ustalenia. Nawet doświadczeni lekarze oraz psychiatrzy mogą mieć trudności w rozpoznaniu przyczyny, dlatego tak istotne są regularne badania morfologiczne, odpowiednia dieta i picie wody, takiej jak woda lecznicza Szczawa I i woda mineralna Zakopiańska DUOPACK na stres i nerwy.

KUP WODĘ Z LITEM

Co ma wpływ na czynniki ryzyka niedoboru?

Niedobór litu w organizmie może mieć różnorakie podłoże, które zależeć może od wielu czynników. Główne z nich to wiek, dieta oraz uwarunkowania genetyczne. Zbyt niski poziom litu we krwi może być spowodowany odwodnieniem, biegunkami, chorobami nerek, układu hormonalnego oraz metabolicznego lub przyjmowanymi aktualnie lekami. Czynnikami niedoboru mogą być także stres i przebyte traumy. 

Testy i badania diagnostyczne na niedobory – czyli w jaki sposób sprawdzić poziom litu?

Pierwszym krokiem w celu zdiagnozowania nieodpowiedniego stężenia litu w organizmie człowieka powinien być dokładnie przeprowadzony wywiad lekarski. Jeśli doktor uzna to za konieczne, zleci odpowiednie badania. Najczęściej poziom litu sprawdza się poprzez zmierzenie stężenia tego pierwiastka za pomocą badań morfologicznych, można to jednak skontrolować również poprzez badanie moczu lub analizy pierwiastkowej włosa. Prawidłowy poziom we krwi wynosi 1,7–2,7 mg/dl lub 0,65–1,2 mmol/l. Aby uzupełnić niedobry zaleca się picie wody leczniczej Szczawa I na stres i nerwy z magnezem i litem.

woda-szczawa-na-stres-i-nerwy

Woda lecznicza Szczawa I to woda o najwyższej zawartości naturalnego litu wśród występujących na terenie Polski wód leczniczych

ZAMÓW KURACJĘ

Wpływ niedoborów litu na organizm człowieka

Zdrowie psychiczne

Na podstawie badań wywnioskować można, że osoby, u których występują myśli samobójcze, mają obniżoną zawartość litu we krwi. Jego niedobory wpływają na zmniejszenie ilości neuroprzekaźników,  co z kolei ma wpływ na niski poziom serotoniny w mózgu. Skutkuje to wyższą skłonnością do depresji, co może grozić samobójstwem.

Ważny jest również wpływ tego pierwiastka na ryzyko demencji. Jego poziom może mieć znaczący wpływ na ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Lit wpływa także na ochronę komórek mózgowych, co pozwala na wolniejsze starzenie się.

Zdrowie fizyczne

W obszarach występowania wody z niską zawartością litu zwiększone jest obniżenie płodności. Niedobór litu wpływa głównie na ośrodkowy układ nerwowy, jednak ma to pośredni wpływ na zdrowie psychiczne. Przy niskim stężeniu tego pierwiastka osłabia się również odporność psychiczna, a to z kolei doprowadzić może do zaniedbań własnego ciała, częstszego sięgania po używki, nagłe zmiany masy ciała. Modyfikuje on również transport sodu w komórkach nerwowych i mięśniowych. 

Zatrucie litem – na co zwrócić uwagę i jakie są jego skutki?

Stałe przyjmowanie litu w postaci leków może grozić poważnym zatruciem. Podczas przyjmowania leków zawierających lit należy często kontrolować jego zawartość we krwi. Szacuje się, że około 12% osób przyjmujących preparaty z litem zwiększa swoją masę ciała o co najmniej 7%. Aby jednak uniknąć tego skutku ubocznego, należy kontrolować spożywane kalorie oraz zapewnić sobie wystarczającą dzienną dawkę ruchu. 

W objawach zatrucia wymienia się między innymi bóle brzucha, biegunki, nudności, zwiększenie masy ciała, nieprawidłowy rytm serca, osłabienie mięśni, drżenia, zaburzenia neurologiczne czy złe funkcjonowanie tarczycy. Wystąpić może również dzwonienie w uszach, problem z koordynacją i bezsenność. Wykryć jego nadmiar można poprzez badania morfologiczne, kontrole elektrolitów, glukozy, parametrów nerkowych, EKG oraz kontrole saturacji krwi. Długoterminowe ignorowanie objawów zatrucia skutkować może trwałymi powikłaniami, takimi jak uszkodzenia mózgu lub nerek, śpiączka, a nawet śmierć. 

Dieta i nawadnianie – jak naturalnie dawkować i uzupełnić niedobory litu?

Dzienna dawka litu powinna wynosić 0,5 mg-1,25 mg – przyjmuje się, że najlepszą dawką jest 1 mg na dobę. Badania prof. Gerharda R. Schrauzera z Uniwersytetu Kalifornijskiego wskazują, że przeciętny Amerykanin pobiera z wody oraz pożywienia od 0,6 do 3,1 mg litu każdego dnia, co wskazuje na to, że nie każdy człowiek przyjmuje odpowiednie dawki pierwiastka. Znacząca różnica wynika głównie z obszaru zamieszkania oraz rodzaju diety.

Lit można  przyjmować, stosując suplementy diety w formie tabletek, najlepiej jednak zwiększyć jego poziom naturalnie. Wysoką zawartość litu znaleźć w rybach, papryce, pomidorach oraz ziemniakach.

Należy zaznaczyć, że zawartość litu w warzywach zależy od jego ilości w glebie oraz wodzie na danym obszarze. Dostarczać go powinniśmy również z wody pitnej, jednak jego zawartość zależy od sposobu oczyszczania wody i terenu na którym mieszkamy.

Rozpoznanie niedoboru litu w organizmie jest kluczowe dla utrzymania ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Mając świadomość oznak i symptomów omówionych w tym artykule, można podjąć aktywne kroki w celu zaradzenia potencjalnym brakom.

UZUPEŁNIJ NATURALNY LIT

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć niedobór litu, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, ponieważ może postawić dokładną diagnozę i wskazać odpowiedni plan leczenia. Pamiętaj, że zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze i minerały, w tym naturalne źródła litu, odgrywa kluczową rolę we wspieraniu optymalnego zdrowia psychicznego i fizycznego. Jedna mała zmiana może przyczynić się do pozytywnej rewolucji w Twojej kondycji, więc warto sprawdzać, czy dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednią ilość litu każdego dnia.

Najczęściej zadawane pytania o lit

Czym jest lit i dlaczego jest ważny dla organizmu?

Jakie są objawy niedoboru litu?

Jak sprawdzić poziom litu w organizmie?

Jaki wpływ mają niedobory litu na zdrowie psychiczne i fizyczne?

Czy zbyt duża ilość litu może być szkodliwa?

Jak naturalnie uzupełnić niedobory litu?

Zobacz także: Lit i jego zdrowotne właściwości

Produkty

Woda lecznicza Szczawa I na stres i nerwy z magnezem i litem

39,00 zł

Woda lecznicza Szczawa I i woda mineralna Zakopiańska DUOPACK na stres i nerwy

39,00 zł
Komentarze
Zaloguj się lub zarejestruj.
Projekty UE