Jod i jego właściwości na organizm

Wpływ pierwiastków chemicznych na ludzki organizm jest ogromny. Często poskreśla się rolę żelaza, cynku, czy wapnia, zapominając o... jodzie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Jod odpowiada za prawidłową pracę tarczycy. Gruczoł ten dzięki zdolności gromadzenia jodu może produkować tzw. hormony tarczycy: tyroksynę i trójjodotyroninę, które z kolei warunkują niemalże wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie. Procesy te odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego, mięśniowego i krwionośnego, wpływają pozytywnie na przemianę materii, wzrost i rozwój intelektualny.

Niedobór jodu może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Jego brak przyczynia się do powstania tzw. wola, czyli przerostu gruczołu tarczycy, powodując jej niedoczynności. Jest to poważne schorzenie, szczególnie w przypadku, kiedy dotyka dzieci i kobiety w ciąży. U dzieci niedoczynność tarczycy prowadzi najczęściej do opóźnienia umysłowego i zahamowania wzrostu. U kobiet ciężarnych zagrożone jest nie tylko zdrowie ich samych, ale również dziecka, u kobiet bowiem niedobór w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do poronienia.

Typowymi objawami niedoboru jodu są m.in.: uczucie senności i brak energii, podwyższony poziom cholesterolu, problemy z metabolizmem, odpornością oraz radzeniem sobie ze stresem. Suche i wypadające włosy, problemy z cerą, łamiące się paznokcie. Skutkiem braku tego pierwiastka w organizmie jest także zbyt szybkie przybieranie na wadze lub brak efektów odchudzania.

Pozytywny wpływ jodu na kondycję fizyczną i psychiczną oraz urodę powinny przekonać nas o tym, iż powinien on znajdować się w czołówce biopierwiastków, które dostarczamy do organizmu. Dziennie zapotrzebowanie na jod to jedynie dwieście mikrogramów. W Polsce jod przyjmujemy najczęściej w produktach wzbogaconych o sól jodową. Nie jest to jednak najzdrowszy sposób. Należy więc wprowadzić do codziennej diety bogate w ten istotny pierwiastek produkty. Jod zawierają warzywa zielone czy też ziemniaki. Niezbędny suplement diety powinna stanowić także wzbogacona w jod woda mineralna.

Dowiedz się więcej


Projekty UE