Zgaga, zaparcia i niestrawność – jak naturalnie uzyskać ulgę w razie problemów żołądkowych?

    Home    0 Komentarze
Zgaga, zaparcia i niestrawność – jak naturalnie uzyskać ulgę w razie problemów żołądkowych?

Ból brzucha, zgaga i zaparcia to częste objawy niestrawności lub przejedzenia. Choć bywają uciążliwe i mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, istnieją proste, domowe sposoby na pozbycie się tych nieprzyjemnych objawów. Sprawdź, jak w naturalny sposób walczyć z przejedzeniem i innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Spis treści:

  1. 1. Najczęstsze choroby układu pokarmowego — lista, którą warto znać
  2. 2. Zgaga, ból brzucha, wzdęcie i dyspepsja – jak poradzić sobie ze skutkami przejedzenia?
  3. 3. Kiedy wykorzystać domowe sposoby na ból brzucha?
  4. 4. Dlaczego żołądek często boli po jedzeniu?
  5. 5. Ból żołądka – co pomaga?
  6. 6. Domowe sposoby na ból żołądka — polecane rozwiązania. Czy picie wody pomaga?

Najczęstsze choroby układu pokarmowego — lista, którą warto znać

Zgaga, ból brzucha i inne częste objawy mają zwykle związek z niegroźnymi dolegliwościami, takimi jak przejedzenie i niestrawność. W rzadkich przypadkach mogą jednak być objawem chorób przewodu pokarmowego. Jeśli dolegliwości regularnie się powtarzają, warto poddać się kompleksowej diagnostyce i udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. 

Oto lista najpopularniejszych chorób układu pokarmowego oraz opis tego, jak je rozpoznać:

  • choroba wrzodowa żołądka – jej głównym symptomem jest ból w nadbrzuszu. Dolegliwości nasilają się od 1 do 3 godzin po posiłku. Inne objawy, które mogą wskazywać na wrzody żołądka, to m.in. nudności, zgaga (uczucie pieczenia w przełyku i za mostkiem), brak apetytu, powtarzające się zaparcia i biegunki. Leczenie choroby wrzodowej żołądka opiera się na specjalnej diecie oraz stosowaniu antybiotyków.

  • choroba refluksowa przełyku – refluks spowodowany jest przez nieprawidłową pracę dolnego zwieracza przełyku. Choroba objawia się zgagą, tzw. pustym odbijaniem i uczuciem cofania się treści żołądkowej do przełyku. Dolegliwości nasilają się podczas leżenia, schylania się oraz po obfitym posiłku. W celu leczenia choroby refluksowej stosuje się przede wszystkim zmianę diety oraz wprowadza leki zobojętniających sok żołądkowy. Ponadto chorym zaleca się odstawienie używek.

  • kamica żółciowa – wywoływana przez nierozpuszczalne złogi w pęcherzyku żółciowym. Objawia się bólem brzucha w prawym górnym kwadrancie. Bólowi mogą towarzyszyć nudności i wymioty, może on również promieniować do prawego ramienia i łopatki. Dolegliwości zwykle szybko ustępują, ale mogą się powtarzać i prowadzić do groźnych powikłań. Z tego powodu zaleca się szybkie wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

  • biegunki infekcyjne – ostre biegunki, wywołane przez bakterie, wirusy lub pasożyty. Biegunce może towarzyszyć ból brzucha, gazy oraz obecność śluzu lub krwi w kale. Choroba zwykle ustępuje po kilku dniach, w ciągu których należy zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia.

Zgaga, ból brzucha, wzdęcie i dyspepsja – jak poradzić sobie ze skutkami przejedzenia?

Zgaga (pieczenie za mostkiem), ból brzucha oraz inne powszechne dolegliwości wskazują zwykle na przejedzenie i powiązaną z nim niestrawność. Są to sygnały przesyłane przez układ pokarmowy, który nie jest w stanie poradzić sobie z trawieniem zbyt obfitego posiłku. Przejedzenie bywa uciążliwe, ale zwykle jest całkowicie niegroźne i ustępuje do kilku godzin po ostatnim daniu. Aby przyspieszyć ten proces, warto skorzystać ze sprawdzonych sposobów na niestrawność.

Skutki przejedzenia można łatwo zwalczyć przy pomocy popularnych domowych sposobów, takich jak napar ziołowy czy krótki spacer, który pobudzi żołądek do pracy i przyspieszy trawienie. Kiedy domowe sposoby zawodzą, w złagodzeniu przykrych dolegliwości pomogą popularne leki na niestrawność bez recepty oraz leki rozkurczowe na ból brzucha. Pomaga tez picie wody, takiej jak woda lecznicza Szczawa II i woda mineralna Zakopiańska DUOPACK na trawienie i przemianę materii.

woda-szczawa-na-stres-i-nerwy

Woda lecznicza Szczawa II dzięki wysokiej zawartości naturalnych wodorowęglanów pobudza układ trawienny do wytwarzania soków trawiennych niezbędnych do procesu trawienia oraz neutralizuje ich kwasowość dając ulgę przy zgadze i refluksie.

ZAMÓW KURACJĘ

Kiedy wykorzystać domowe sposoby na ból brzucha?

Z domowych sposobów na ból brzucha można korzystać zawsze wtedy, kiedy jest on objawem przejedzenia i nie towarzyszą mu inne, niepokojące dolegliwości. Popularne, domowe sposoby, takie jak ziołowe napary lub zadbanie o odpowiedni poziom nawodnienia, powinny pomóc w wyeliminowania objawów. Są one również znacznie bezpieczniejsze niż preparaty z apteki.

Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli: 

·         ból żołądka utrzymuje się dłużej niż kilka godzin,

·         bóle często się powtarzają lub są szczególnie ostre,

·         występują inne objawy: wymioty, zaparcia lub ostre biegunki.

W takiej sytuacji konieczna może być diagnostyka pod kątem chorób układu pokarmowego. 

Dlaczego żołądek często boli po jedzeniu?

Do bólu żołądka po jedzeniu dochodzi wtedy, kiedy układ trawienny ma trudności z rozpoczęciem procesu trawienia. Zwykle jest to skutkiem zjedzenia zbyt obfitego posiłku lub kiedy był on szczególnie ciężkostrawny.

Taki stan można poznać przede wszystkim po bólu, ale również wzdęciach, zgadze czy uczuciu pełności.

Aby zapobiec bólowi żołądka po jedzeniu, warto unikać dużych ilości ciężkostrawnych potraw i rozbijać je na mniejsze porcje. Bardzo ważne jest też powolne jedzenie i dokładne przeżuwanie pokarmu. Dzięki temu łatwiej będzie wyczuć moment sytości, a żołądek szybciej strawi jedzenie. Na trawienie polecamy wodę leczniczą Szczawa II na trawienie i przemianę materii.

Spraw sobie kurację na zdrowe trawienie

Ból żołądka – co pomaga?

Popularnym sposobem na ból brzucha, przyspiesza trawienie, uczucie palenia i niestrawność, znanym już od lat, są zioła. Napar ziołowy skutecznie wspomaga układ pokarmowy w procesie trawienia, tym samym łagodząc dolegliwości wywoływane przez niestrawność. Zioła znane z pozytywnego wpływu na układ trawienny to m.in. mięta, rumianek czy koper włoski. Napary ziołowe można również pić bezpośrednio po obfitym posiłku, aby zapobiec wystąpieniu niestrawności i łagodzić jej ewentualne objawy.

Sprawdzonym sposobem na ból żołądka jest również aktywność fizyczna. Warto zmusić się do krótkiego spaceru lub wykonania ćwiczeń rozciągających, które wspomogą pracę układu trawiennego. 

Domowe sposoby na ból żołądka — polecane rozwiązania. Czy picie wody pomaga?

Najpopularniejsze domowe sposoby na niestrawność to napary ziołowe, aktywność fizyczna, a także picie po posiłku wzbogaconej wody, do której dodaje się imbir i cytrynę. Innym znanym sposobem jest wypicie szklanki wody, w której należy rozpuścić łyżkę octu jabłkowego. Te stare, sprawdzone sposoby nie tylko pomagają łagodzić ból żołądka, ale również zapobiegają wystąpieniu niestrawności, jeśli zastosuje się je odpowiednio szybko po obfitym posiłku.

Aby uchronić się przed przykrymi objawami przejedzenia, warto też zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia w ciągu dnia. W tym celu zamiast zwykłej wody świetnie sprawdzą się wody lecznicze.

Dostarczą one niezbędnych mikroelementów (m.in. magnezu, potasu i węglowodanów), a także skutecznie nawadniają. To z kolei pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu – w tym również układu pokarmowego.

Regularne picie wody leczniczej pomaga poprawić ogólne funkcjonowanie organizmu. Wspiera również profilaktykę w razie nieprzyjemnych dolegliwości, w tym właśnie niestrawności. Woda lecznica może również być wykorzystywana pomocniczo w leczeniu popularnych chorób układu pokarmowego. Należy jednak w każdym wypadku stosować się do zaleceń lekarza i łączyć tę metodę z zalecaną dietą.

kup wodę leczniczą na trawienie

Podsumowując, jasne jest, że problemy żołądkowe, takie jak zgaga, zaparcia i niestrawność, mogą być niezwykle niewygodne i zakłócać codzienne życie. Istnieje jednak kilka naturalnych środków i zmian w stylu życia, które mogą zapewnić ulgę. Stosując zbilansowaną dietę bogatą w błonnik, utrzymując odpowiednie nawodnienie, regularnie ćwicząc, radząc sobie ze stresem i unikając pokarmów wyzwalających, można znacznie zmniejszyć występowanie problemów trawiennych. Ponadto stwierdzono, że środki ziołowe i woda lecznicza łagodzą objawy. Ważne jest, aby pamiętać, że organizm każdego człowieka jest inny, więc to, co działa na jedną osobę, może nie działać na drugą. Dlatego tak ważne jest słuchanie swojego ciała i w razie potrzeby skonsultowanie się z lekarzem.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są najczęstsze choroby układu pokarmowego?

Jak radzić sobie ze skutkami przejedzenia?

Kiedy korzystać z domowych sposobów na ból brzucha?

Dlaczego żołądek często boli po jedzeniu?

Co pomaga na ból żołądka?

Czy picie wody pomaga na ból żołądka?

Produkty

Woda lecznicza Szczawa II na trawienie i przemianę materii

39,00 zł

Woda lecznicza Szczawa II i woda mineralna Zakopiańska DUOPACK na trawienie i przemianę materii

39,00 zł
Komentarze
Zaloguj się lub zarejestruj.
Projekty UE