Woda z Jodem a niedoczynność tarczycy

    Home    0 Komentarze
Woda z Jodem a niedoczynność tarczycy

Czy niedobory jodu mogą mieć wpływ na niedoczynność tarczycy?

Myśląc o tym pierwiastku i konsekwencjach jego niedoboru pierwsze co nam się narzuca to niedoczynność tarczycy.
Myślę, że wielu Polaków wybierało wczasy np. nad polskim morzem właśnie po to aby uzupełnić niedobory jodu. Aby pooddychać zdrowym powietrzem bogatym w jod. Często wybieramy ten kierunek zwłaszcza gdy jedziemy z dziećmi. Takie myślenie jest uzasadnione, bo możemy w naturalny sposób trochę podładować baterię zdrowotne.

Niedoczynność atrczycy a niedobory jodu

Organizm gromadzi jod przede wszystkim w gruczole tarczowym. Zapotrzebowanie na jod u ludzi zależy od wieku, płci i trybu życia. Przedłużający się deficyt jodu prowadzi do groźnych patologicznych zmian w organizmie. Gruczoł tarczycy ulega przerostowi, zmienia się jego struktura wewnętrzna, przez co tworzą się wole.

Dziennie zapotrzebowanie na jod dorosłego człowieka to ok. 200 μg a kobiety ciężarnej 230 μg.

Jod naturalny możemy znaleźć w :
-Rybach morskich
-ciemno-zielonych warzywach
-Jajkach
-Karczochach
-szparagach
-Skorupiakach
-Ostrygach
-Algach morskich
-Wodach leczniczych
-Soli morskiej
-Czosnku
-Surowym nabiale.

Jod jest używany przez każdy receptor hormonów w organizmie. Niedobór jodu powodują dysfunkcje Hormonalne. Tarczyca potrzebuje jodu do syntezy tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3) Są to hormony, które regulują metabolizm i kierują wzrostem i rozwojem. Hormony tarczycy są niezbędne do życia. Regulują podstawowe reakcje biochemiczne, szczególnie syntezy białka i aktywność enzymatyczną, w narządach docelowych (takich jak mózg, mięśnie, serce, przysadka i nerki) w ten sposób jod jest niezwykle ważny dla rozwoju płodu . „Jod jest potrzebny w mikrogramach dla tarczycy, oraz piersi i innych tkanek, a w celach terapeutycznych może być używany w gramowych ilościach” Dr. David Miller.

Skoro już wiemy jak ważny jest jod dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy może warto pomyśleć o tym aby był on bardziej dostępny w naszej codziennej diecie. Dzięki temu może oszczędzimy sobie jak i swoim bliskim przykrych dolegliwości.

Źródła:

1. Ś. Ziemiański, B. Bułhak-Jachymczyk, D.Niedźwiedziecka-Kącik, B. Panczewska-Kresowska, M. Wartanowicz „Normy żywienia człowieka” PZWL, Warszawa 2001.
2. D. Miller, "The Importance of Iodine for Good Health", (Nexus, vol. 15, nr 1).

Komentarze
Zaloguj się lub zarejestruj.
Projekty UE