Niedoczynność tarczycy. Przyczyny i objawy.
Ostatnio rozmawiając z moją lekarką usłyszałam, że niedoczynność tarczycy powoli wpisuje się w listę chorób cywilizacyjnych. Trudno temu zaprzeczyć słysząc jak wiele osób zmaga się z tą przykrą dolegliwością. Wychodzimy z domu idziemy na zakupy, spotykamy starą koleżankę i tak od słowa do słowa dochodzimy do kwestii tego jak się czujemy. Wtedy okazuję się, że stara znajoma ma identyczny problem ba jej kuzynka ma taki sam i poleca Ci dobrego endokrynologa. Wielu kobietą taka sytuacja nie jest obca. Sama byłam w niej kilka razy.
Dlatego postanowiłam napisać kilka słów o niedoczynności tarczycy. Tak z własnej autopsji bez medycznego bełkotu. Kilka słów o tym jaką drogę musi przejść kobieta aby wyjść na prostą jeśli chodzi o zdrowie.
Myślę, że nie obce wam są wycieczki od lekarza do lekarza. Stawianie diagnoz, ente USG. Każda z nas musiała przejść swoje aby być w tym miejscu, w którym jest obecnie. Niektóre z was pewnie miały zdiagnozowaną niedoczynność, przy okazji prób stawiania diagnozy przez ginekologa. Zazwyczaj gdy coś się dzieje w sprawach ginekologicznych to lekarz prowadzący zleca szereg badań. W tym zazwyczaj jest sprawdzenie poziomu TSH. To właśnie od poziomu stężenia hormonu tyreotropowego wiele zależy. Jeżeli wynik jest za niski to mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy a z kolei za wysoki poziom sugeruje niedoczynność tarczycy. Następnie przechodzimy przez kolejne badania. Zazwyczaj sprawdza się poziomy FT3 i T4 i przeciwciał Anty TPO i anty TG. Gdy trafimy w ręce dobrego endokrynologa na pewno lista badań mocno się rozszerzy. W zależności od wstępnej diagnozy może zlecić wykonanie krzywej glukozy, krzywej insuliny, prolaktynę etc.
Jeżeli miałabym coś komuś doradzić to WARTO od samego początku zadbać o znalezienie dobrego endokrynologa. Często na początku diagnozy lekarz rodzinny próbuje swoich sił w leczeniu, lecz wiem z własnego doświadczenia że lubi się to skończyć nieciekawie.
Przejdźmy teraz do informacji jakie podaje nam medycyna odnośnie niedoczynności tarczycy.
Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Powoduje to spowolnienie metabolizmu organizmu. Tarczyca jest małym narządem położonym u podstawy szyi. Odpowiada ona za wytwarzanie i uwalnianie dwóch hormonów: trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4) regulujących funkcję większości tkanek organizmu. Czynność tarczycy jest kontrolowana przez przysadkę mózgową, która uwalnia hormon tyreotropowy (TSH) pobudzający tarczycę do produkcji T3 i T4.
Przyczyny niedoczynności tarczycy:
- Choroba Hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy) i de Quervaine’a
- Uraz mechaniczny lub pooperacyjny
-Leczenie jodem promieniotwórczym
- centralne (guzy nowotworowe albo zapalne podwzgórza lub przysadki mózgowej)
- Niedoczynność wrodzona
Objawy niedoczynności tarczycy:
- Towarzyszące uczucie zmęczenia, senności czy osłabienia
- Zwiększenie masy ciała
- Częste marznięcie
- Sucha, blada i zimna skóra
- Łamliwe a nawet wypadające włosy
- Powiększona sylwetka serca
- Nieregularne miesiączkowanie czy zmniejszona płodność
- „brudne kolona i brudne łokcie”- objaw wysuszania skóry
- Zmniejszenie możliwości intelektualnych
Istotne także wydaje się aby wspomnieć, iż leczenie niedoczynności tarczycy nie efektuje całkowitym wyleczeniem, lecz złagodzeniem objawów.