Niedoczynność tarczycy jakie są jej objawy i przyczyny

    Home    0 Komentarze
Niedoczynność tarczycy jakie są jej objawy i przyczyny

Niedoczynność tarczycy. Przyczyny i objawy.

Ostatnio rozmawiając z moją lekarką usłyszałam, że niedoczynność tarczycy powoli wpisuje się w listę chorób cywilizacyjnych. Trudno temu zaprzeczyć słysząc jak wiele osób zmaga się z tą przykrą dolegliwością.  Wychodzimy z domu idziemy na zakupy, spotykamy starą koleżankę i tak od słowa do słowa dochodzimy do kwestii tego jak się czujemy. Wtedy okazuję się, że stara znajoma ma identyczny problem ba jej kuzynka ma taki sam i poleca Ci dobrego endokrynologa. Wielu kobietą taka sytuacja nie jest obca. Sama byłam w niej kilka razy.

Dlatego postanowiłam napisać kilka słów o niedoczynności tarczycy. Tak z własnej autopsji  bez medycznego bełkotu. Kilka słów o tym jaką drogę musi przejść kobieta aby wyjść na prostą jeśli chodzi o zdrowie.

Myślę, że nie obce wam są wycieczki od lekarza do lekarza. Stawianie diagnoz, ente USG. Każda z nas musiała przejść swoje aby być w tym miejscu, w którym jest obecnie. Niektóre z was pewnie miały zdiagnozowaną niedoczynność, przy okazji prób stawiania diagnozy przez ginekologa. Zazwyczaj gdy coś się dzieje w sprawach ginekologicznych to lekarz prowadzący zleca szereg badań. W tym zazwyczaj jest sprawdzenie poziomu TSH. To właśnie od poziomu stężenia hormonu tyreotropowego wiele zależy. Jeżeli wynik jest za niski to mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy a z kolei za wysoki poziom sugeruje niedoczynność tarczycy. Następnie przechodzimy przez kolejne badania. Zazwyczaj sprawdza się poziomy FT3 i T4 i przeciwciał Anty TPO i anty TG. Gdy trafimy w ręce dobrego endokrynologa na pewno lista badań mocno się rozszerzy. W zależności od wstępnej diagnozy może zlecić wykonanie krzywej glukozy, krzywej insuliny, prolaktynę etc.

Jeżeli miałabym coś komuś doradzić to WARTO od samego początku zadbać o znalezienie dobrego endokrynologa. Często na początku diagnozy lekarz rodzinny próbuje swoich sił w leczeniu, lecz wiem z własnego doświadczenia że lubi się to skończyć nieciekawie.

Przejdźmy teraz do informacji jakie podaje nam medycyna odnośnie niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Powoduje to spowolnienie metabolizmu organizmu. Tarczyca jest małym narządem położonym u podstawy szyi. Odpowiada ona za wytwarzanie i uwalnianie dwóch hormonów: trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4) regulujących funkcję większości tkanek organizmu. Czynność tarczycy jest kontrolowana przez przysadkę mózgową, która uwalnia hormon tyreotropowy (TSH) pobudzający tarczycę do produkcji T3 i T4.

Woda lecznicza na tarczycę

Przyczyny niedoczynności tarczycy:

- Choroba Hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy) i  de Quervaine’a

- Uraz mechaniczny lub pooperacyjny

-Leczenie jodem promieniotwórczym

- centralne (guzy nowotworowe albo zapalne podwzgórza lub przysadki mózgowej)

- Niedoczynność wrodzona

Objawy niedoczynności tarczycy:

- Towarzyszące uczucie zmęczenia, senności czy osłabienia

- Zwiększenie masy ciała

- Częste marznięcie

- Sucha, blada i zimna skóra

- Łamliwe a nawet wypadające włosy

- Powiększona sylwetka serca

- Nieregularne miesiączkowanie czy zmniejszona płodność

- „brudne kolona i brudne łokcie”- objaw wysuszania skóry

- Zmniejszenie możliwości intelektualnych

Istotne także wydaje się aby wspomnieć, iż leczenie niedoczynności tarczycy nie efektuje całkowitym wyleczeniem, lecz złagodzeniem objawów.

Komentarze
Zaloguj się lub zarejestruj.
Projekty UE