Woda wysokomineralizowana - najlepszy sposób na odpowiednie nawodnienie

    Home    0 Komentarze
Woda wysokomineralizowana - najlepszy sposób na odpowiednie nawodnienie

Regularne picie wody to sposób na doskonałe samopoczucie i nienaganny wygląd, gdyż woda dba o nawodnienie organizmu. A woda to jeden z najistotniejszych składników naszego ciała i naturalne środowisko dla większości reakcji chemicznych zachodzących w naszym ciele. Ale woda zapewnia nie tylko nawodnienie - sięgając po wodę bogatą w składniki mineralne, dostarczamy organizmowi cennych pierwiastków. Jaką wodę pić? Taką, która nawadnia i stanowi źródło niezbędnych dla organizmu składników mineralnych. Właśnie dlatego woda mineralna wysoko zmineralizowana to najlepszy wybór.

Codziennie powinniśmy dostarczać organizmowi odpowiednie ilości wody, a także wielu pierwiastków. Można to połączyć, sięgając po wody mineralne. To sposób na jednoczesne nawodnienie organizmu, a także uzupełnienie w organizmie poziomu takich ważnych związków jak żelazo, magnez czy jod. Wody wyróżniające się wysoką zawartością składników mineralnych to szansa na jednoczesne uzupełnienie płynów i elektrolitów - a to przekłada się na doskonałe zdrowie.

Woda a objawy odwodnienia

Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Woda stanowi od 45 do 75% masy ciała, a jej zawartość zmniejsza się wraz z wiekiem. Odpowiednie nawodnienie organizmu to jeden z filarów zdrowia. Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie zmniejsza się poniżej takiej ilości, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przyczyny odwodnienia są zróżnicowane. Jedną z najczęstszych jest niewystarczające nawodnienie organizmu, wynikające z braku nawyku regularnego picia wody. Dziennie powinniśmy wypić około 2 -2,5 litra wody dziennie, jednak zdarza się, że przyjmujemy znacznie mniej wody w ciągu doby. Może to wynikać z braku świadomości na temat tego, jak ważne jest nawodnienie organizmu. Regularnemu piciu wody może nie sprzyjać także współczesny, zabiegany i zapracowany tryb życia - zapominamy o piciu wody lub zwyczajnie nie mamy na to czasu w ciągu dnia. Kolejne przyczyny odwodnienia to nadmierna utrata płynów w organizmie. Dzieje się tak za sprawą biegunek, wymiotów, nasilonego pocenia się czy stosowania leków moczopędnych.

Gdy organizm jest odwodniony, bardzo szybko pojawiają się specyficzne objawy, których nasilenie zależne jest od stopnia odwodnienia organizmu. Pierwsze objawy odwodnienia bardzo łatwo pomylić ze zwykłym zmęczeniem - doświadczyć można znużenia, bólu głowy i zawrotów głowy, senności. Im bardziej zaawansowane odwodnienie, tym organizm coraz wyraźniej daje nam znać, że dzieje się coś niedobrego. Pojawia się nasilone pragnienie, suchość w ustach, oddawanie małych ilości zagęszczonego, ciemnego moczu. Kolejne niepokojące objawy to przesuszenie skóry, które łatwo można zaobserwować podczas chwycenia skóry dwoma palcami. Skóra nawodniona wraca szybko do pierwotnego położenia, a u osoby, która jest odwodniona skóra nie wraca od razu na swoje miejsce. Inne niepokojące, poważne objawy odwodnienia to:

 • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
 • płytki, przyspieszony oddech,
 • przyspieszone tętno,
 • podkrążone oczy,
 • brak produkcji potu.

Ostatecznie może dojść do utraty przytomności, splątania i dezorientacji, a także poważnych zaburzeń elektrolitowych czy wstrząsu hipowolemicznego.

Rola wody wysokomineralizowanej w organizmie

Woda wysokozmineralizowana to woda o wysokiej zawartości takich pierwiastków jak magnez, wapń, fluor czy potas. Jakie są zalety wynikające z wysokiej mineralizacji wody? Picie wody wysokozmineralizowanej doskonale nawadnia organizm, a dodatkowo - pozwala na dostarczenie doskonale przyswajalnych przez organizm składników mineralnych. W ten sposób wody wysokozmineralizowane mogą ograniczyć ryzyko niedoboru ważnych składników mineralnych i zapobiec wystąpieniu objawów tych niedoborów. A te nie należą do rzadkości, gdyż bardzo wiele składników mineralnych tracimy codziennie z organizmu drogą pocenia się, wydalania przez przewód pokarmowy i moczowy. Dlatego sięgając po wodę, zwróćmy uwagę na jej skład mineralny - zadbamy jednocześnie o nawodnienie organizmu oraz utrzymanie optymalnego poziomu wielu pierwiastków. Ma to szczególne znaczenie w przypadku takich elektrolitów jak sód, potas i magnez. W organizmie zachodzi równowaga wodno - elektrolitowa, co oznacza, że poziom wody w organizmie jest ściśle skorelowany z poziomem elektrolitów. Wody mineralna zawierają idealny skład, gdyż wykazują naturalną zawartość cennych składników mineralnych. Dlatego taka forma nawodnienia organizmu ma ogromną przewagę nad piciem innych płynów, takich jak herbata czy słodzone napoje, a także zwykła woda źródlana czy woda z kranu.

Czy woda wysokomineralizowana jest zdrowa dla każdego?

Nie każdy może sięgać po wodę o wysokiej zawartości określonych składników mineralnych. W przypadku osób cierpiących na nadciśnienie wskazane jest kontrolowanie spożycia sodu, osoby z kamicą nerkową powinny ograniczać spożycie wapnia. Spożywanie wody wysokozmineralizowanej odradzane jest osobom z chorobami nerek, kobietom w ciąży oraz dzieciom.

Dlaczego warto pić wodę wysokomineralizowaną?

Wody wysokozmineralizowane dostarczają łatwo przyswajalnego wapnia, żelaza, sodu i potasu, jodu czy magnezu. Można je potraktować jako całkowicie naturalną formę suplementacji - wystarczy wypić kilka szklanek wody dziennie, aby kompleksowo zadbać o zdrowie. Jednocześnie dostarczamy łatwo przyswajalnych pierwiastków, które występują w sporych ilościach i nawadniamy organizm. Efektem regularnego picia wody o wysokiej zawartości składników mineralnych jest m. in. Wspomaganie funkcjonowania układu sercowo - naczyniowego i nerwowego, usprawnienie pracy mięśni, wzmocnienie naturalnej odporności organizmu. Złagodzeniu mogą ulec takie dolegliwości jak bóle głowy, skurcze i bóle mięśni, zmęczenie i senność, problemy z pamięcią i koncentracją. Poza korzystnym wpływem na zdrowie, woda wysokozmineralizowana wywiera korzystny wpływ na zdrowie - poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci.

Wpływ wody wysokozmineralizowanej na organizm

Korzystny wpływ wody wysokozmineralizowanej na organizm wynika z możliwości dostarczenia organizmowi cennych pierwiastków. Jednym z nich jest magnez - jeden z najważniejszych pierwiastków w naszym organizmie, który wspomaga funkcjonowanie wielu układów. Niestety – nawet 60% osób może cierpieć na niedobór magnezu, co odbija się niekorzystnie na zdrowiu. Staramy się dostarczać jak najwięcej magnezu wraz z dietą, ale z drugiej strony – nasz styl życia generuje zwiększone zapotrzebowanie na magnez. Dlatego należy uzupełnić dietę o wodę zawierającą magnez.

Magnez to pierwiastek niezbędny dla właściwego działania wielu układów, zwłaszcza układu nerwowego i mięśniowego. Warunkuje on bowiem sprawny przebieg przewodnictwa impulsów nerwowo – mięśniowych. Magnez wspomaga procesy pamięci i koncentracji, jest zatem potrzebny zarówno dzieciom w wieku szkolnym, jak i dorosłym – zwłaszcza wykonującym pracę umysłową. Ale nie tylko – także osoby aktywne fizycznie potrzebują magnezu w celu wspomagania pracy mięśni oraz ich regeneracji.

Magnez zwiększa naszą wytrzymałość na stres, redukuje nerwowość, wspomaga zdrowy sen. Pierwiastek ten normalizuje ciśnienie krwi oraz wspomaga pracę serca, a także wzmacnia kości i stawy. A co się dzieje, gdy w organizmie stwierdzany jest brak magnezu? Objawy niedoboru magnezu obejmują przede wszystkim:

 • bolesne skurcze mięśni i osłabienie siły mięśniowej,
 • nadpobudliwość nerwową,
 • bóle i zawroty głowy,
 • bezsenność,
 • trudności w oddychaniu,
 • osłabienie kości i zębów,
 • zaburzenia pracy serca.

Potas to najważniejszy elektrolit, który reguluje gospodarkę wodno – elektrolitową oraz równowagę kwasowo – zasadową. Tworząc potencjał elektryczny na zewnątrz błony komórkowej, potas warunkuje prawidłowy przebieg przewodnictwa nerwowo – mięśniowego. Oznacza to, iż niedobór potasu prowadzi do zaburzenia pracy mięśni szkieletowych, mięśnia sercowego oraz układu nerwowego. Ponadto poziom potasu wpływa na gospodarkę wodną organizmu, reguluje nawodnienie tkanek oraz ciśnienie krwi. Niski poziom potasu prowadzić może do obrzęków, nadciśnienia, zaburzeń pracy serca, kłopotów z pamięcią i snem. Zauważyć można także osłabienie mięśni i ich skurcze.

Poziom potasu w organizmie powinien utrzymywać się w granicach 3,5 – 5,5, mmol/ l. Dzienne zapotrzebowanie na potas to około 4700 mg – jednak z dietą dostarczamy mniej tego pierwiastka. Mimo to, w warunkach prawidłowego funkcjonowania organizmu, nie dochodzi do rozwoju niedoboru. Wystarczy jednak, że zadziałają czynniki zwiększające zapotrzebowanie na potas lub prowadzące do jego utraty z organizmu – i wtedy bardzo łatwo o niski potas. Przyczyny takich zaburzeń to:

 • intensywne uprawianie sportu lub praca fizyczna,
 • cukrzyca, zwłaszcza leczona insuliną,
 • biegunki i wymioty,
 • nadciśnienie,
 • stosowanie leków moczopędnych lub przeczyszczających,
 • poparzenia dużych obszarów ciała,
 • niektóre zaburzenia hormonalne,
 • choroby nerek,
 • marskość wątroby.

Jeśli dotyczy Cię jakakolwiek z wymienionych sytuacji lub po prostu chcesz zapobiec rozwojowi ewentualnego niedoboru potasu – koniecznie zadbaj o dietę bogatą w potas i przyjmowanie odpowiednich ilości wody mineralnej.

Wapń to kolejny cenny związek, który możemy dostarczyć wraz z wodą wysokozmineralizowaną. Każdego dnia należy dostarczyć około 1000 mg tego pierwiastka, a zapotrzebowanie wzrasta u kobiet w ciąży, osób starszych czy kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Wapń znany jest przede wszystkim ze swojego korzystnego wpływu na kości - odpowiada za ich mineralizację i wzmocnienie struktury. Ponadto wapń wzmacnia zęby. Ale nie tylko - wapń uczestniczy w procesie aktywacji licznych enzymów, reguluje wydzielanie wielu hormonów i jest niezbędny w procesie krzepnięcia krwi. Z kolei jod to pierwiastek wspomagający funkcjonowanie tarczycy i umożliwiający syntezę hormonów tarczycy. W ten sposób pierwiastek ten wpływa pośrednio na procesy przemiany materii, funkcjonowanie układu krążenia czy nerwowego. Niestety - to jeden z najbardziej niedoborowych pierwiastków, którego źródła w diecie są bardzo umiarkowane. A woda wysokozmineralizowana może dostarczyć naprawdę sporo tego pierwiastka.

Woda mineralna może dostarczać żelaza - pierwiastka niezbędnego w procesie syntezy krwinek czerwonych. Niedobory żelaza szybko skutkują rozwojem anemii, która objawia się zmęczeniem, sennością, bladością skóry, bólami i zawrotami głowy czy kołataniem serca. Taki stan niedotlenienia komórek organizmu zaburza funkcjonowanie całego organizmu. Ponadto żelazo wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowego, a także uczestniczy w licznych przemianach metabolicznych.

Rodzaje wody wysokomineralizowanej

To, jakie pierwiastki znajdują się w wodzie, zależy m. in. od miejsca wydobywania wody. Uwzględniając skład chemiczny można wyróżnić następujące rodzaje wód wysokozmineralizowanych:

 • woda szczawa zawierająca co najmniej 1000 mg/ l dwutlenku węgla,
 • woda jodkowa, czyli woda lecznicza zawierająca co najmniej 1 mg/ l jonu jodkowego,
 • woda fluorkowa, czyli woda lecznicza zawierająca co najmniej 1 mg/ l jonu fluorkowego,
 • woda żelazista, czyli woda lecznicza zawierająca co najmniej 10 mg/ l jonu żelazawego,
 • woda siarczanowa, w której dominuje jon siarczanowy.

Inne rodzaje wód wysokozmineralizowanych to woda bromkowa, borowa, manganowa czy chlorkowa.

Jaka woda jest najlepsza?

Sięgając po wodę wysokozmineralizowaną dbamy jednocześnie o nawodnienie organizmu, a także wzbogacenie diety o cenne składniki mineralne. Woda źródlana to woda nisko - lub średnizmineralizowana, którą można wykorzystać zarówno do picia, jak i przygotowywania potraw. Sprawdza się także jako woda do picia dla niemowląt i małych dzieci. Wody mineralne wyróżniają się wyższą zawartością składników mineralnych. Przewagą wód wysokozmineralizowanych nad wodą mineralnych jest bardzo wysoka zawartość niezbędnych organizmowi składników mineralnych, dzięki czemu osoby o zwiększonym zapotrzebowaniu na te pierwiastki mogą szybko uzupełnić ich pulę w organizmie. Woda o wysokiej mineralizacji jest zatem idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto nie ma przeciwwskazań do przyjmowania takiej wody, a chce kompleksowo zadbać nie tylko o nawodnienie organizmu, ale także wszystkie aspekty jego harmonijnego funkcjonowania.

Skład wody wysokomineralizowanej

Wody wysokozmineralizowane różnią się zawartością poszczególnych składników mineralnych. Wodę o wysokiej zawartości żelaza powinny pić osoby narażone na rozwój anemii - kobiety obficie miesiączkujące, osoby po przebytych krwotokach, wegetarianie i weganie. Wody o wysokiej zawartości magnezu idealnie sprawdzają się u osób przepracowanych, pracujących fizycznie lub umysłowo, narażonych na stres czy sięgających wiele razy w ciągu dnia po kawę. Sportowcy powinni pić wodę wysokozmineralizowaną o wysokiej zawartości potasu, a także sodu - gdy nie cierpią na nadciśnienie. Wody dostarczające wodorowęglanów sprawdzają się u osób z nadkwasotą żołądka.

Jaka woda wysokomineralizowana jest najlepsza?

Trudno jednoznacznie określić, która woda wysokozmineralizowana jest najlepsza. Każda z nich zapewnia odpowiednie nawodnienie organizmu, a dodatkowo - dostarcza określonych składników mineralnych. Warto dopasować skład wody mineralnej do zapotrzebowania organizmu na konkretne pierwiastki, uwzględniając stan zdrowia organizmu. Najważniejsze - z punktu widzenia zdrowia - pierwiastki to magnez, żelazo, wapń, sód, chlorki, potas, jod czy siarka.

Dla kogo przeznaczona jest woda wysokomineralizowana?

Dzięki wysokiej zawartości składników mineralnych, woda wysokozmineralizowana doskonale sprawdza się u osób wykazujących zwiększone zapotrzebowanie na te składniki. Mowa m. in. o sportowcach, którzy tracą elektrolity wraz z potem, a powinni zadbać o zapewnienie mięśniom dobrej dostępności pierwiastków niezbędnych dla ich nasilonej pracy podczas treningu. Wyższe zapotrzebowanie na magnez czy potas wykazują osoby narażone na stres, a także pracujące umysłowo czy uczące się. O wyższą podaż składników mineralnych powinny zadbać osoby odchudzające się. Stosowanie diety odchudzającej sprawia, że ograniczone zostaje spożywanie niektórych produktów, a to może stwarzać ryzyko niedoborów pokarmowych. Wówczas picie wody o wysokiej zawartości składników mineralnych pomaga uzupełnić niską podaż pierwiastków dostarczanych z dietą. W ten sposób kompleksowo dbamy o organizm.

Ile można pić wody wysokozmineralizowanej? Zalecana ilość to szklanka wody na dobę.

Woda wysokomineralizowana na choroby

Czy woda wysokozmineralizowana jest zdrowa? Wody o wysokiej mineralizacji mogą służyć w celu wspomagania leczenia niektórych schorzeń oraz łagodzenia ich objawów. Woda z wysoką zawartością żelaza może okazać się pomocna u osób cierpiących na anemię. Migrenowcy docenią wodę wysoko zmineralizowaną o wysokiej zawartości magnezu - może ona łagodzić dolegliwości bólowe. W przypadku osób z chorobami tarczycy ogromne znaczenie ma optymalny poziom jodu w organizmie. W niedoczynności tarczycy ważnym elementem terapii jest utrzymywanie prawidłowego poziomu jodu w organizmie - i wówczas woda mineralna pozwala dostarczyć sporo tego pierwiastka.

Lepsza koncentracja i odporność na stres

Wody wysoko zmineralizowane zawierają magnez i potas, a także żelazo. Magnez zwiększa odporność organizmu na stres, a tego potrzebuje dziś każdy z nas. Magnez i potas wspomagają procesy przewodnictwa nerwowego, co wspomaga się na pobudzenie pracy mózgu. Ponadto magnez redukować może bóle głowy i napięcie nerwowe, redukuje drażliwość i problemy ze snem. Z kolei żelazo jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, świetnie wspomagając pamięć i koncentrację.

Jak wytrenować nawyk picia wody?

Pierwszym krokiem do regularnego picie wody jest oczywiście uświadomienie sobie, jak ważny to nawyk. Dobrze jest także poznać pierwsze objawy odwodnienia - to ostatni moment, aby zacząć regularnie pić wodę. Zalecane jest częste popijanie niewielkich ilości wody w ciągu dnia, a nie wypijanie jednorazowo dużej ilości. Jak to zrobić? Można skorzystać z pomocy rozmaitych aplikacji, które przypominają o konieczności picia wody, sygnalizując to odpowiednim alarmem w komórce czy na smartwatchu. Inną metodą jest postawienie przed sobą butelki wody - mając ją na widoku, częściej będziemy po nią sięgać. Dostępne są także specjalne butelki z podziałką na poszczególne godziny - ułatwia to kontrolowanie regularnego picia określonych ilości wody w ciągu dnia.

Kiedy powinniśmy pić wodę

Wodę powinniśmy pić zawsze - bez względu na okoliczności. Powinno to stanowić czynność, która jest na stałe wpisane w porządek dnia. A szczególnymi sytuacjami, gdy należy zwiększyć ilość wypijanej wody i nie dopuścić do odwodnienia organizmu są treningi, wymioty i biegunki, stosowanie leków moczopędnych czy gorąca pogoda.

Komentarze
Zaloguj się lub zarejestruj.
Projekty UE