Woda potrzebna do życia - ciekawostka

    Home    0 Komentarze
Woda potrzebna do życia - ciekawostka

CZY WIESZ, ŻE: Woda to drugi najważniejszy po powietrzu związek chemiczny potrzebny do życia?

Woda jest największym ilościowo składnikiem ciała człowieka. U dorosłych stanowi ona ok. 70% ogólnej masy ciała, u niemowląt nawet 85%.
Woda jest idealnym rozpuszczalnikiem, dzięki czemu stanowi środowisko dla wszystkich procesów życiowych, które przebiegają w organizmie.
Jest niezbędna do procesów przemiany materii, reguluje ciepłotę ciała, usuwa z organizmu produkty toksyczne, zwilża błony śluzowe, gałkę oczną, zapewnia ruchomość stawów.
Pełni rolę środka transportu, rozprowadza składniki organiczne i nieorganiczne po całym organizmie.
Przez układ krwionośny przepływa w ciągu doby od 5 do 8 tys. litrów wody.
Zapotrzebowanie na wodę jest na drugim miejscu po zapotrzebowaniu na powietrze.

Najważniejsze składniki mineralne w wodzie to:

Magnez (Mg)
Dzienne zapotrzebowanie to około 300 mg. Niedobory magnezu dotyczą praktycznie każdego człowieka.
Magnez zawarty w wodzie jest 30-krotnie łatwiej przyswajalny w porównaniu z magnezem pochodzącym z żywności. Oznacza to, że woda może być wprost idealnym źródłem magnezu. Aby go uzupełnić wodą musi on musi ona go zawierać co najmniej 50 mg/l a optymalnie 100mg. W takim wypadku wypicie 1-2 litrów wody uzupełni zapotrzebowanie naszego organizmu na ten biopierwiastek.

Sód (Na)
W czasie upałów, kiedy się intensywnie pocimy tracimy bardzo duże ilości sodu. Ubytek ten powinniśmy uzupełniać wodą zawierającą nawet do 1000 mg sodu. Ubytek soli bardzo osłabia organizm, powodując omdlenia. W takich wypadkach bardzo niekorzystne jest picie zwykłej wody, ponieważ wypłukuje ona sol mineralne z naszego organizmu i zamiast pomagać – szkodzi. Nie należy bać się spożywania wody z większą ilością sodu nawet przy nadciśnieniu. Butelka o pojemności 0,33 litra zawiera mniej więcej tyle sodu, co 6 plasterków szynki.

Wapń (Ca)
Dzienne zapotrzebowanie jest duże i waha się między 800 a 1200mg. Dlatego powinniśmy pić wodę zawierającą wapń w ilości co najmniej 150 mg/l. Wody zawierające sole wapnia zapobiegają tworzeniu się kamieni nerkowych.

Niedobór i nadmiar wody jest szkodliwy!
NIEDOBÓR WODY: doprowadza do szybkiego odwodnienia organizmu. Niedobór wody wielkości 10% masy ciała powoduje niewydolność fizyczną i psychiczną. Niedobór wody wielkości 20% masy ciała może spowodować śmierć.
NADMIAR WODY: działa toksycznie zmniejszając ciśnienie osmotyczne i uszkadzając komórki.

Bez wody jesteśmy w stanie wytrzymać 3 dni.
Tracimy około 4 litrów wody dziennie.
Całość wody jest wymieniana w naszym ciele w ciągu 10-20 dni.
Nasz organizm zużywa około 1000 litrów wody rocznie dla utrzymania życia.
W przeciągu całego życia człowiek wypija około 60 tyś. litrów wody.
Dzienne zapotrzebowanie to 2 litry wody na dobę. W czasie umiarkowanego wysiłku fizycznego to 3 litry wody na dobę. W czasie intensywnego sportu lub ciężkiej pracy fizycznej zapotrzebowanie to wzrasta do 4-5 litrów wody na dobę.
Ponieważ nie istnieje możliwość magazynowania w ustroju większej ilości wody, zachodzi konieczność stałego jej uzupełniania. Sygnałem odwodnienia jest sucha skóra, która po uszczypnięciu pozostaje zmarszczona i nie wygładza się. Bardziej niepokojące objawy to: senność, osłabienie, spadek ciśnienia tętniczego krwi, bóle mięśni.

Polecamy wody lecznicze: Dziedzille, Hannę, Szczawę I i Szczawę II. To naturalna suplementacja. Bogactwo magnezu, sodu, wapnia ale również potasu, żelaza oraz rzadko spotykanego jodu i litu.

Woda na nawodnienie organizmu

Komentarze
Zaloguj się lub zarejestruj.
Projekty UE