Woda Jana na Infekcje dróg moczowych

    Home    0 Komentarze
Woda Jana na Infekcje dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych określa się jako najbardziej uciążliwe i bolesne – utrudniają normalne funkcjonowanie, wielokrotnie towarzyszy im również gorączka, bóle krzyża, dreszcze. Znacznie częściej dotykają kobiety niż mężczyzn, lubią nawracać. Skąd się biorą? Jak z nimi skutecznie walczyć? Jak przeciwdziałać?

Infekcje dróg moczowych stanowią jeden z częstszych problemów, z którymi zgłaszamy się do lekarzy pierwszego kontaktu. Nie ma znaczenia pora roku – jesteśmy narażeni na nie zarówno latem, jak i zimą. Przyczyną infekcji jest zakażenie bakteriami Gram-ujemnymi, najczęściej Escherichia coli, ale też gronkowce czy paciorkowce. Zakażeniom sprzyjają stany zapalne dróg rodnych, zastój moczu, ciąża, przerost gruczołu krokowego.

Ze względu na budowę anatomiczną na infekcje dróg moczowych znacznie bardziej narażone są panie. Bliskie położenie cewki moczowej, pochwy oraz odbytu sprawia, że przy nawet minimalnym zaniedbaniu higieny intymnej bakterie przedostają się do ujścia cewki moczowej i namnażają się. Powodem zakażenia może być również duża aktywność seksualna – nie bez powodu zapalenie dróg moczowych nazywa się także „chorobą miesiąca miodowego”. W przypadku zwiększonej podatności na zakażenie (np. podczas kuracji antybiotykowej) choroba może pojawić się nawet po wizycie na publicznym basenie. Szczególnie miejsca takie jak jacuzzi są niewskazane: ciepła woda sprzyja namnażaniu się bakterii.

Zakażeniu dróg moczowych sprzyja również picie zbyt małej ilości płynów w ciągu doby. W przypadku osób zdrowych układ moczowy jest stale przepłukiwany, przez co bakterie nie mają możliwości rozmnażać się. Niewielka ilość płynów w ciągu doby sprawia, że nie oddajemy moczu tak często i przez to nasze drogi moczowe są bardziej narażone na działanie bakterii. Poważnym problemem jest także brak związków mineralnych oraz witamin w organizmie.

Naturalne wody lecznicze

Jak rozpoznać zakażenie dróg moczowych?

Najbardziej rozpoznawalnymi oznakami zakażenia są: parcie na pęcherz, częstomocz, silne pieczenie podczas oddawania moczu oraz zaraz po mikcji. Skrajnym przypadkiem jest kiedy w moczu pojawia się krew – najczęściej jest to objaw ostrego zapalenia przewodów moczowych, które wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Wymienia się także szereg objawów towarzyszących: dreszcze, łamanie w krzyżu, bóle głowy, wysoka gorączka.

Leczenie infekcji dróg moczowych

W większości przypadków leczenie infekcji wymaga wizyty u lekarza i podania antybiotyków. Kuracją pomocniczą jest przyjmowanie suplementów diety z zawartością żurawiny lub też przegryzanie jej w formie suszonej. Obowiązkiem osoby chorej jest spożywanie jak największej ilości płynów o wysokiej zawartości soli mineralnych i witamin. Odpowiednia będzie wysoko nasycona woda źródlana o wysokim stężeniu sodu oraz wapnia.

Profilaktyka infekcji dróg moczowych

Aby zapobiec powstawaniu czy nawracaniu tego rodzaju schorzeń należy restrykcyjnie przestrzegać kilku zasad. Pierwszą jest skrupulatna higiena intymna z zastosowaniem odpowiednich preparatów z substancjami łagodzącymi. Istotne jest picie dużej ilości płynów, aby drogi moczowe były na bieżąco przepłukiwane. Najlepsze okażą się wody mineralne, np. Hanna, które zawierają wysoką zawartość soli mineralnych i cennych dla zdrowia pierwiastków.
Aby zminimalizować ryzyko powstania infekcji warto także unikać wychłodzenia organizmu oraz częstych wizyt na publicznych kąpieliskach.

Komentarze
Zaloguj się lub zarejestruj.
Projekty UE