NAJLŻEJSZY Z METALI NIEZBĘDNY W CODZIENNEJ DIECIE

POZNAJ DZIAŁANIE LITU


Lit jest pierwiastkiem chemicznym, najlżejszym z metali. W przyrodzie dość rozpowszechniony, ale występuje tylko w postaci soli, zwłaszcza w niektórych minerałach. Sól litu znajdziemy w wodach naturalnych oraz w organizmie ludzkim.

Lit jest idealny w chorobie afektywnej dwubiegunowej (zwanej również chorobą maniakalno-depresyjną lub po prostu depresją maniakalną) w okresach manii związanej z gonitwą myśli, pobudzeniem. Działanie jonu litu jest często spektakularne; okresy ciężkich manii i depresji przestają występować, a chory przywrócony jest niemal do całkowitego zdrowia. Lit chroni mózg przed uszkodzeniami, a także stymuluje wzrost nowych neuronów.

Warto zaznaczyć, że lit wzmaga działanie magnezu oraz niesterydowych leków przeciwzapalnych, wydłuża życie, pozytywnie wpływa na choroby cywilizacyjne, ma korzystny wpływ na układ krążenia i zapobiega chorobie wieńcowej. Działa przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Odgrywa też pewną rolę w pracy szpiku kostnego, zapobieganiu chorobom serca, a także cukrzycy i nadciśnieniu. Współtworzy substancje regulujące krzepliwość krwi i transportuje witaminę B12 do mózgu. Lit jest bardzo pomocny w leczeniu ADHD, a także stresu po traumatycznych przejściach oraz długo utrzymującego się przewlekłego stresu, np. w chronicznym przewlekłym zmęczeniu będącym następstwem wypalenia zawodowego. Pomaga w walce z nałogami takimi jak alkoholizm i narkomania.

Tam, gdzie jest sporo litu w wodzie pitnej, ludzie są serdeczniejsi, pogodniejsi, mniej jest awanturników i brutali. W odpowiednich dawkach działa niezwykle relaksująco. Jeśli dorastająca młodzież zaczyna sprawiać problemy zamiast być pociechą dla swoich strudzonych życiem rodziców, to również warto pomyśleć o licie.

Lit jest pierwiastkiem toksycznym. Zwiększone ilości litu powinno się przyjmować pod opieką lekarza. Natomiast profilaktyczne spożycie litu powinno wynosić ok. 1 mg na dobę. Znajdziemy go w rybach, a także w papryce, pomidorach i ziemniakach. Wskazane jest aby lit uzupełniać sięgając po wodę mineralną.

DLACZEGO TAKIE NIEZWYKŁE?

Lecznicze działanie naszych wód polega głównie na neutralizacji kwasu solnego w żołądku i hamowaniu czynności wydzielniczej. Szczególnie więc polecane są osobom cierpiącym na nadkwasotę. Wody te mają również właściwości przeciwzapalne, odczulające, działają pobudzająco na wydzielanie żółci, alkalizują mocz oraz pobudzają przemianę materii w przypadkach otyłości, wykazują korzystne działanie w chorobie dny moczanowej i cukrzycy.

Dowiedz się więcej w artykule.

Występowanie wód leczniczych w rejonie Szczawy ma ścisły związek z budową geologiczną tego rejonu. Można wyznaczyć dwie różniące się składem chemicznym. Do pierwszej strefy gdzie występują wody wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe, jodkowe, borowe należą dwa płytkie ujęcia naszych wód „Hanna”, „Dziedzilla” oraz strefa trzecia, głębokiego ujęcia „Szczawa I”.

Dowiedz się więcej w artykule.

O źródłach mineralnych z okolic Szczawy wspominał już w XV wieku Jan Długosz. Dopiero w XVIII wieku złoża odkryte przez Stanisława Staszica zostały opisane przez Baltazara Hacquet’a z Uniwersytetu Lwowskiego. Historia do dzisiejszego dnia...

Dowiedz się więcej w artykule.
WODY LECZNICZE MOGĄ BYĆ STOSOWANE W WARUNKACH DOMOWYCH. PRZEZNACZONE DLA OSÓB W KAŻDYM WIEKU ZARÓWNO U DZIECI, DOROSŁYCH ORAZ OSÓB STARSZYCH.