BIOPIERWIASTEK NIEZBĘDNY DLA LUDZKIEGO ORGANIZMU

POZNAJ SEKRET JODU


Wpływ pierwiastków chemicznych na ludzki organizm jest ogromny. Często poskreśla się rolę żelaza, cynku, czy wapnia, zapominając o... jodzie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Jod odpowiada za prawidłową pracę tarczycy. Gruczoł ten dzięki zdolności gromadzenia jodu może produkować tzw. hormony tarczycy: tyroksynę i trójjodotyroninę, które z kolei warunkują niemalże wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie. Procesy te odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego, mięśniowego i krwionośnego, wpływają pozytywnie na przemianę materii, wzrost i rozwój intelektualny.

Niedobór jodu może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Jego brak przyczynia się do powstania tzw. wola, czyli przerostu gruczołu tarczycy, powodując jej niedoczynności. Jest to poważne schorzenie, szczególnie w przypadku, kiedy dotyka dzieci i kobiet w ciąży. U dzieci niedoczynność tarczycy prowadzi najczęściej do opóźnienia umysłowego i zahamowania wzrostu. U kobiet ciężarnych zagrożone jest nie tylko zdrowie ich samych, ale również dziecka, bowiem niedobór w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do poronienia.

Typowymi objawami niedoboru są m.in.: uczucie senności i brak energii, podwyższony poziom cholesterolu, problemy z metabolizmem, odpornością oraz radzeniem sobie ze stresem. Suche i wypadające włosy, problemy z cerą, łamiące się paznokcie. Skutkiem braku tego pierwiastka w organizmie jest także zbyt szybkie przybieranie na wadze, lub brak efektów odchudzania.

Pozytywny wpływ jodu na kondycję fizyczną i psychiczna oraz urodę powinny przekonać nas o tym, iż powinien on znajdować się w czołówce biopierwiastków, które dostarczamy do organizmu. Dziennie zapotrzebowanie na jod to jedynie dwieście mikrogramów. W Polsce jod przyjmujemy najczęściej w produktach wzbogaconych o sól jodową. Nie jest to jednak najzdrowszy sposób. Należy więc wprowadzić do codziennej diety bogate w ten istotny pierwiastek produkty. Jod zawierają warzywa zielone czy też ziemniaki. Niezbędny suplement diety powinna stanowić także wzbogacona w jod woda mineralna.

DLACZEGO TAKIE NIEZWYKŁE?

Lecznicze działanie naszych wód polega głównie na neutralizacji kwasu solnego w żołądku i hamowaniu czynności wydzielniczej. Szczególnie więc polecane są osobom cierpiącym na nadkwasotę. Wody te mają również właściwości przeciwzapalne, odczulające, działają pobudzająco na wydzielanie żółci, alkalizują mocz oraz pobudzają przemianę materii w przypadkach otyłości, wykazują korzystne działanie w chorobie dny moczanowej i cukrzycy.

Dowiedz się więcej w artykule.

Występowanie wód leczniczych w rejonie Szczawy ma ścisły związek z budową geologiczną tego rejonu. Można wyznaczyć dwie różniące się składem chemicznym. Do pierwszej strefy gdzie występują wody wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe, jodkowe, borowe należą dwa płytkie ujęcia naszych wód „Hanna”, „Dziedzilla” oraz strefa trzecia, głębokiego ujęcia „Szczawa I”.

Dowiedz się więcej w artykule.

O źródłach mineralnych z okolic Szczawy wspominał już w XV wieku Jan Długosz. Dopiero w XVIII wieku złoża odkryte przez Stanisława Staszica zostały opisane przez Baltazara Hacquet’a z Uniwersytetu Lwowskiego. Historia do dzisiejszego dnia...

Dowiedz się więcej w artykule.
WODY LECZNICZE MOGĄ BYĆ STOSOWANE W WARUNKACH DOMOWYCH. PRZEZNACZONE DLA OSÓB W KAŻDYM WIEKU ZARÓWNO U DZIECI, DOROSŁYCH ORAZ OSÓB STARSZYCH.